Обсъждат създаването на Български съвет по конкурентоспособност
Представители на „Главболгарстрой“ се срещнаха във Вашингтон с президента на Глобалната федерация на съветите по конкурентоспособност
Да бъде създаден Български съвет по конкурентоспособност, който – с подкрепата на американската глобална федерация – да работи за подобряване на бизнес средата в България. Тази възможност беше обсъдена в средата на юни във Вашингтон от представители на ръководството на „Главболгарстрой“ и президента на Глобалната федерация на съветите по конкурентоспособност (GFCC) Дебора Уинс-Смит.
Тази инициатива би създала предпоставки за усилване растежа на производителността, иновациите и технологичния напредък на българската индустрия, повишавайки нейните конкурентни предимства.
В допълнение към това е била дискутирана и темата за организиране на скорошно посещение на президента на GFCC в България, в рамките на което Дебора Уинс-Смит да се запознае с икономическия напредък и конкурентоспособността на индустрията в България, както и с проблемите и предизвикателствата, които срещат компании от различни сектори на икономиката.
Дебора Уинс-Смит е разговаряла с председателя на УС на „Главболгарстрой Холдинг“ Калин Пешов по широк кръг теми. В тези разговори са били очертани перспективите за разширяване на двустранното сътрудничество, както и потенциала за задълбочаване на ежедневните връзки между двете структури – GFCC и „Главболгарстрой“.
На снимката: Президентът на Глобалната федерация на съветите по конкурентоспособност (GFCC) Дебора Уинс-Смит и председателят на УС на „Главболгарстрой Холдинг“ Калин Пешов.
Какви са целите на GFCC?
GFCC поставя във фокуса на своята дейност водещите въпроси, свързани с ускоряването на глобалната производителност, растежа и просперитета на държавите, регионите и градовете. Асоциацията е ангажирана да постига целите си посредством създаване на мрежи от заинтересовани страни и организиране на регулярни събития и експертни дискусии на високо равнище за представяне на най-добрите световни практики в сферата на иновациите, изпълнението на устойчиви проекти, изграждането на стратегически партньорства и др.
На Годишното събрание на Асоциацията в Атина през 2022 г. българската компания „Главболгарстрой“ бе приета за пълноправен член на организацията от региона на Югоизточна Европа. Това е първият член на Глобалния съвет от България и един от малкото, членове от региона на Югоизточна Европа и Средиземноморието.
ГБС се присъединява към BCIU
В рамките на посещението си във Вашингтон представителите на Главболгарстрой – съвместно със Симеон Цомокос, член на Консултативния съвет на българския строителен холдинг – проведоха и стратегическа среща с президента и изпълнителен директор на Бизнес съвета за международно разбирателство (BCIU) Петър Тичански. Фокус на разговорите е било потенциалното сътрудничество и приемане на ГБС като член на американската асоциация. В хода на дискусията Калин Пешов е представил готовността на корпоративната структура да допринесе за бъдещите приоритети на глобалната общност.
BCIU е създадена през 1955 г. на конференцията на „Съвета за индустриално сътрудничество“ в Белия дом. От основаването си до ден днешен, Бизнес съветът обединява водещи глобални корпорации от различни сфери на икономиката и индустрията. Сред членовете на организацията са големи мултинационални компании.
Базирана в Ню Йорк и ръководена от разбирането, че бизнесът е най-добрата платформа за промяна, BCIU създава предпоставки и възможности за установяване на стабилни публично-частни партньорства, които имат за цел да задълбочат сътрудничество между бизнес общността, политическата класа, неправителствения сектор и академичните среди. Мисията на Асоциацията е да поставя важните въпроси, приоритети и предизвикателства пред бизнеса на дневен ред, насърчавайки диалог между всички заинтересованите страни.
Ролята на търговската дипломация
Пламена Ненкова, зам.-изпълнителен директор с ресор „Международно сътрудничество, стратегии и комуникации“ в „Главболгарстрой“ и ръководителят на представителството на ГБС в САЩ – Денис Дезиел, използваха визитата, за да се присъединят и към мащабното събитие, организирано от BCIU – Global U.S. Chiefs of Mission Reception, което се проведе във Вашингтон. То събра над 100 посланици и ръководители на дипломатични мисии на САЩ, служещи по целия свят.
В продължение на почти 40 години BCIU има привилегията да бъде домакин на това събитие, което отбелязва важната роля на търговската дипломация в глобалното сътрудничество и просперитет. Представители на ГБС взеха участие и в организираната от Атлантическия Съвет във Вашингтон „Осма годишна конференция за енергийната сигурност в Централна и Източна Европа“. Международното събитие събра лидери на правителства, частния сектор и гражданското общество и постави във фокус на обсъжданията стратегическите теми, свързани с трансатлантическото сътрудничество за изграждане на сигурни и устойчиви енергийни системи чрез декарбонизация, диверсификация и иновации.