ГБС прави най-модерния завод за сглобяеми стоманобетонови елементи
Производствената база край Пазарджик ще заработи в края на октомври, електроенергията ще е от собствена соларна централа на покрива
Главболгарстрой (ГБС) изгражда завод за сглобяеми стоманобетонови елементи. Годишният производствен капацитет на предприятието е 140 000 кв. м покрита индустриална площ. Инвестицията е в размер на 12 млн. лв. и включва покупката на земята, технологичното оборудване, самото строителство и позиционирането на пазара.
Възприетата технология, компетенциите и опитът на ръководния състав, състоянието на производствените машини и съоръжения определят завода като водещ в технологично отношение на пазара. Това ще е най-модерният в България технологичен завод за сглобяеми предварително напрегнати стоманобетонови конструкции“, уверяват двамата изпълнителни директори на ГБС – Пловдив и на Главболгарстрой – Прифаб инж. Константин Златев и инж. Димитър Теллиев.
Двамата са взели активно участие при проектирането на това съоръжение. Технологичното оборудване е от италианската Прогрес Груп и от Техноком, най-големият световен производител на хидравлични форми. В експлоатация ще са две универсални линии от 800 и от 650 т, както и три кофражни форми за главни греди. Решенията, които тук се прилагат, са непостижими в нито един друг завод в страната. Бетоновият възел е също италиански и е от възможно най-високият в момента клас за производството на т. нар. прифаб елементи, или предварително напрегнати стоманобетонови конструкции.
Строителство в мащаб
Заводът се строи върху 50 дка земя и включва производствени халета – 3 960 м², административна сграда – 650 м², бетонов център с производителност 60 м³/час, клетки за съхранение на инертни материали – 850 м², силози за съхранение на цимент, открита складова площ с мостови кранов път – 4 572 м². Възложител на обекта е Главболгарстрой – Прифаб, а изпълнението е поверено на ГБС – Пловдив.
Предимства
Отделено е особено внимание на възможностите за оптимизация на самото производство с цел намаляване на разходите на клиента и редуциране на сроковете за изграждане на обекта. Основен „коз“ е предлагането на пълно инженерингово обслужване. На всеки клиент ще се представят по няколко решения и заедно ще избират най-доброто за неговите нужди. Предлага се проектиране на покритите площи, изпълнение в завода, монтаж на място и довършителни работи.
Получава се синергия между производството на предварително напрегнатите конструкции и строителството на индустриалния обект“, казва инж. Златев.
Пазарът
В момента пазарът на предварително напрегнатите конструкции в страната се оценява на около 530 хил. кв. м. годишно. Екипът е изчислил, че е икономически обосновано обекти с прифаб да се изграждат в радиус от 150 км от Пазарджик. Наличните до момента мощности може да направят до 300 хил. кв. м. годишно. Това отваря възможности за следващо разширение на този Завод за сглобяеми стоманобетонови елементи и то най-вероятно ще стане на следващ етап, като е предвидена и земя за подобна цел, прилежаща към терена на завода.
Промишлената база се строи в момента, но вече има договори за цялата следваща година. Месечният капацитет е около 20 хил. кв. м. покрита площ. Залага се на балансирано производство, което означава работният процес да е с фиксиран 8-часов работен ден.
Растеж
В момента индустриалното строителство се развива с бурни темпове. През 2014 г. ГБС са направили свой завод за прифаб елементи в Самоков, но той е имал за задача да обслужва единствено инфраструктурните проекти на холдинга. Биовет Пещера например е изграден с елементи изцяло направени в Самоков. Транспрес и Ролпласт са сред другите знакови обекти, направени от ГБС с предварително напрегнати конструкции. Капацитетът на този завод вече е малък и затова ГБС пристъпва към изграждането на новите мощности край Пазарджик. Мястото е избрано стратегически, тъй като в региона на Пловдив индустриалното строителство не спира да се развива, а в Пазарджик и Хасково също предстои индустриализация. Предимство е непосредствената близост до Автомагистрала Тракия, София е само на 110 км.
Хората
Материалите за изграждането на завода са предварително купени, за да се избегне оскъпяване от процесите на инфлацията. Конструктивно стоманодобивните елементи са ефективно проектирани и се спестяват до 14% бетон в сравнение с конкурентните производства. Заводът предстои за се изгражда, но хората вече са назначени – 52 на брой – и те работят по създаването на новата мощност, която се очаква да заработи в края на октомври 2022 г. Предимството е, че после те добре ще познават завода, тъй като са участвали в неговото строителство. Очаква се предприятието да прави продукция за над 40 млн. лв. на годишно. Месечният приход, разпределен върху броя на работещите, ще е 60 хил. лв., което е повече от три пъти в сравнение с други строителни компании.
Накъде
На покрива на завода ще се монтира соларна централа, която ще осигури с електроенергия цялото производство, което не е енергоемко. Екипът на ГБС набира сила в напрегнатите стоманобетонови конструкции. На този етап обаче според екипа на Главболгарстрой – Прифаб е рано да се мисли за втори такъв завод на друго място в страната или в някоя от съседните страни. В Сърбия и Румъния има три завода, но никой от тях не е на това високо технологично ниво като в Пазарджик.
Клиентската база на завода ще се развива в следните направления:
- Инвеститори, планиращи изграждане на нови производствени предприятия;
- Инвеститори в създаването на индустриални зони;
- Инвеститори в областта на логистичната индустрия;
- Ритейлъри с утвърден статут на българския пазар;
- Производствени предприятия, разширяващи материалната си база;
- Строителни компании, използващи сглобяеми стоманобетонови конструкции;
- Строителни компании в областта на инфраструктурното строителство;
- Производствени предприятия, подпомагани по програми на ЕС;
- Производители на стоманобетон с моментни производствени затруднения;
- Производители на метални конструкции - при изпълнение на комбинирани сгради;
Снимки: Красимир Свраков, Главболгарстрой