Глобяват Barclays със 70 млн. долара за „тъмна ликвидност”
Банката е обвинена в непрозрачни финансови операции, които ощетяват клиентите й
Британската банка Barclays ще бъде глобена със 70 млн. долара за подвеждане на инвеститорите относно свои търговски операции, свързани с „тъмна ликвидност”, съобщават от кабинета на главния прокурор в Ню Йорк.
Базираната във Великобритания банка е обвинена, че не информира своите клиенти за факта, че особено агресивни търговци, известни като високочестотни търговци, са използвали нейна частна платформа за дейността си.
Търговските операции, свързани с „тъмна ликвидност”, позволяват на инвеститорите да търгуват големи пакети от акции , запазвайки цената в тайна, предава BBC.
Днес се очаква официалното съобщение, както и това, свързано с подобни операции на швейцарската банка Credit Suisse, от главния прокурор на Ню Йорк и Комисията по ценните книжа и фондовите борси.
Заедно с глобата, Barclays се очаква да признаят, че са нарушили закона и ще се съгласят да приемат независим наблюдател, който да преглежда електронната им търговия, добавят от прокуратурата.
От банката засега отказват коментар.
„Значителна роля”
Credit Suisse вероятно ще плати глоба от 84,3 млн. долара, но без да признае или отрече обвиненията.
„Тези случаи бележат първата голяма победа в борбата срещу измамите, свързани с „тъмната ликвидност”, която започна, когато за пръв път предприехме съдебни действия срещу Barclays”, заяви главният прокурор на Ню Йорк Ерик Шнайдерман.
Той добави, че „координираните и агресивни действия на правителството” са довели до „признания за неправомерни действия и съдържателни реформи за защита на инвеститорите от хищни, високочестотни търговци”.
„Ще продължим да водим битката срещу онези, които имат за цел да излъжат системата и онези, които гледат на другата страна”, категоричен бе Шнайдерман.
„Тъмната ликвидност има значителна роля в днешния капиталов пазар. Фирмите, които оперират там, трябва да гарантират, че не лансират неверни информации към абонатите за своите финансови операции”, обяснява Андрю Серъсни, директор на подразделението по правоприлагане на Комисията по ценните книжа и фондовите борси.
Barclays направи неуспешен опит за прекратяване на делото през миналата година.