ГМО лидерът в опит да стане по-мощен
Monsanto с интерес към швейцарската корпорация Syngenta
Американската компания Monsanto Co., най-големият производител на семена и ГМО култури в света, планира да закупи Syngenta AG. Офертата е направена почти година след предишен, неуспешен опит за сделка между двете компании.
В изявление, базираната в Базел Syngenta каза, че Monsanto е предложил да закупи швейцарската компания за 449 швейцарски франка ($ 486.20) на акция, с приблизително 45% от плащането в брой. Предложената цена предполага сделка на стойност от около 41,7 милиарда франка.
Само часове след официалната оферта, бордът на директорите на Syngenta единодушно я отхвърля, заявявайки, че предложението подценява стойността на швейцарския агрохимически гигант.
От Syngenta казаха, че офертата не е в най-добрия интерес на дружеството или на неговите акционери.
Швейцарската корпорация Syngenta е един от лидерите в областта на генно модифицираните организми (ГМО) и растителни химикали.
Вътрешни източници, запознати с въпроса за казали, че Syngenta, с пазарна стойност от около 29 млрд. швейцарски франка (31 млрд. щатски долара), има опасения, че подобна сделка може да доведе до антимонополни препятствия и фирмите могат да не успеят да постигнат споразумение.
Ако сделката се осъществи, Monsanto, в комбинация с Syngenta, ще стане най-голямата компания в света както за семена и ГМО култури, така и за растителни химикали. Компанията би се превърнала и в страховит конкурент на Bayer AG, BASF SE и Dow Chemical Co.
Syngenta е най-големият производител на химикали за растения, докато Monsanto е най-големият производител на семена и доминира световния пазар на ГМО култури като царевица и соя.
Цените на акциите на Monsanto скочиха с 3.6% в четвъртък, давайки на компанията пазарна стойност от 54,0 млрд. щатски долара. Syngenta отчете ръст от 14% в края на търговията в Ню Йорк.
Преди няколко години доминиращата позиция на Monsanto в индустрията на семена е била предмет на антитръстовите дела както на федерално така и на щатско ниво. Министерството на правосъдието в САЩ прекъсва разследването за възможните антиконкурентни практики в производството на семена през 2012 г., приключвайки петгодишно разследване без да предприеме никакви действия.
Остри критики относно ГМО култури накара BASF SE през 2012 г. да премести щаба на изследователския си отдел от Германия в САЩ, за да може да продължи развитието на ГМО култури.
Швейцарската корпорация Syngenta е един от лидерите в областта на генно модифицираните организми и растителни химикали.
През 2009 г. Syngenta купи българското дружество за растителни продукти "Агростар". Комисията за защита на конкуренцията в България разреши сключването на сделката.