Големи семейства с още по-големи идеи
Родителите с много деца намират предприемаческо вдъхновение и работят за среда, която насърчава баланса
Когато се отваря темата за многодетните семейства с 3 и повече деца, обикновено реакцията е полюсна – от възхита „как го правят“ до смущение от сметките наум „колко им струва“. Но тези пълни къщи са двигател и на бизнес идеи, които надграждат обичайните схеми и създават за другите устойчиви модели на работа и принципи в по-голям баланс с истинския живот, който има значение.
В България по данни на НСИ от преброяването на населението през 2021 г. има 95 839 фамилни компании, но няма статистика за демографията им. Многодетните семейства намаляват за сметка на едночленните, особено в големите градове. Но тези многодетни семейства, които правят бизнес, измерват успеха устойчиво и споделят общи ценности: децата да са стимул за растеж, да променят средата за повече пълни къщи, да допринасят за държавата, а да не търсят подкрепа от институциите.
Представяме ви няколко предприемчиви българи с много деца и техните истории за успешен и растящ бизнес:
Красимира Ангелова: Децата са стимул за бизнес развитие
Красимира Ангелова е сериен предприемач и майка на 3 деца. През 2004 г. тя и съпругът й създават TECHNOARENA – компания за електродомакински уреди, която включва онлайн магазин Technoarena.bg, верига от 8 магазина, както и дистрибуционна мрежа в цялата страна. Тя е и коуч със собствена практика и автор на книги за себепознание - Снимка Антонина Вълчева
Г-жо Ангелова, как стартирахте бизнеса си? Доколко това бе свързано със семейството Ви?
Заедно с моя съпруг започнахме преди 20 г..Първоначално беше малък семеен бизнес, като с раждането на всяко едно от децата стартирахме различни направления. Например, с първото дете разширихме бизнеса си, като започнахме да откриваме физически магазини в страната. С раждането на второто открихме онлайн магазина ни Technoarena.bg. С третото дете стартирах собствен бизнес - създадох уебсайт за менторството и личностното израстване в подкрепа на жените. Тоест, децата се оказаха стимул за нашето развитие и разширяване. Като многодетно семейство това ни подтиква да се развиваме и разширяваме, за да сме пример за нашите деца.
Как фактът, че сте многодетно семейство, влияе на това как правите бизнес?
Винаги гледаме да подкрепяме семействата с малки деца, имаме и служители, които сами отглеждат своите деца. Всеки родител, които е наш служител, има възможността при необходимост да има по-гъвкаво работно време.
А как балансирате като семейство и предприемачи?
Ние лично поддържаме баланс във всеки един ден - намираме време след работния ден да отделяме време за децата. Също така си правим план за самостоятелни излизания само със съпруга ми. Старая се да отделям и време за самата себе си, от 30 минути до 1 час, обикновено сутрин. Винаги организирам деня си и ангажиментите така, че да поддържам баланса между професионален път и семейство.
Как балансирате бизнес и семейни разходи? Търсили ли сте подкрепа като фамилен бизнес на многодетни семейство?
Вярвам, че бизнесът трябва да подкрепя предприемача и да внася в живота му повече спокойствие и възможности. Тоест, колкото повече печалба реализира един бизнес, толкова по-големи са възможностите за предприемача за реализация на лично и бизнес ниво. Не сме търсили подкрепа и не сме получавали, дори не съм се замисляла за такова нещо.
Ще включвате ли децата в бизнеса?
В нашите разговори с децата им разказваме за бизнеса - какво и защо правим. Взимаме ги с нас на различни събития, на наши обекти, за да придобиват от опитността ни. Но преди всичко за нас е важно детето да се чувства щастливо с това, което прави.
Вашите съвети към други предприемачи с 3 и повече деца?
Никога не сме смятали децата за бариера или пречка за развитието на бизнеса. Нека приемат децата като стимул за тяхното бизнес развитие. Да организират така времето си, да са ангажирани с бизнеса, с децата и със свободно време за себе си. И много силно да вярват,че децата помагат на бизнеса, на неговото израстване и развитие, а не обратното.
Иван Янков: С личен пример мотивирам и колегите
Иван Янков е управляващ съдружник на адвокатска кантора YNG Legal. Той е адвокат и оценител на интелектуална собственост. Със съпругата си, която също е адвокат в кантората, имат три деца - Снимка Антония Чепишева
Г-н Янков, как фактът, че сте многодетно семейство, влияе, на принципите Ви като предприемач?
Вярвам, че да съм баща в многодетно семейство ме прави по-добър човек, а по този начин - и по-добър предприемач. Това разширява хоризонта ми както в ръководенето на екипа, така и при работата ми с партньори и клиенти.
Как поддържате баланс работа-личен живот за себе си и за своите колеги?
Естеството на дейността на една адвокатска кантора е такова, че рядко можем напълно да разграничим работно от неработно време, а и усилията за намиране на правилни решения, свързани с проблемите на хората, често води до стресови ситуации. В тази връзка предпочитаните колеги са такива, които изповядват максимата, че работата е средството, а не целта на един пълноценен живот. Старая се да създам среда, в която да предразположа служителите си да създават семейства (по възможност големи), отколкото да използвам семейния статус като селективен критерий при наемането. Този подход е по-устойчив, а и по-ефективен за развитието на кантората. Вярвам, че личният пример в тази посока е най-добрият мотиватор.
Екипът ни се състои от млади хора, някои с деца, други – без, но се стремим да оптимизираме работата с възможност да се работи от вкъщи при необходимост.
Как се справяте с децата в ежедневната рутина?
Докато децата са още напълно зависими от нас като логистика, техният график е водещ, а ние напасваме работното ежедневие по него. В семейния ни график сутрин се разделяме на два лъча. Аз водя дъщеря ни на училище, а съпругата ми води другите 2 деца на детска градина. Така, съобразявайки се с ранния час, в който трябва да сме в училището, всъщност успявам да съм първи в кантората и да започна работния си ден 15-ина минути преди останалите колеги. Що се отнася до края на работния ден, при мен той често е обвързан с часа, в който трябва да вземем децата, а недовършените срочни задачи завършвам, след като те са вече по леглата.
Да поговорим и за финанси. Доколко успявате да балансирате бизнес и семейни разходи и как се справяте?
В кантората решенията относно планирането на служебните разходи обикновено взимам аз, опитвайки се да обхвана както растежа на компанията, така и мотивацията на колегите, което често е нелека задача. Що се отнася до семейния бюджет, там решенията ги взема жена ми, която също е съдружник в кантората и е част от семейния бизнес.
Планирате ли да включите децата във фамилния бизнес?
Децата ми са още малки и е рано да предположа дали биха изявили желание да се включат в бизнеса. Но се радвам, че двама от племенниците ми, които са гимназисти, проведоха един успешен летен стаж в кантората миналата година и че колегите ги очакват с нетърпение и това лято.
Получавате ли подкрепа от държавата? Възползвате ли се от облекчения?
Нагласата ми е, че аз трябва да търся как да съм полезен на държавата, преди всичко останало. Въпреки това считам, че действащите данъчни облекчения са полезни и ще дадат спокойствие на повече хора да имат повече от 2 деца.
Съвети към предприемачите с няколко деца?
Не считам, че има идеален баланс бизнес-семейство, както и че той би бил постигането на определено статично положение. Целта е да полагаме усилия и да не изместваме фокуса от важните неща в етапа от живота, в който се намираме.
Стабилното и спокойно семейство ни дава основата да бъдем активни и успешни предприемачи. Работа винаги ще има, важното е усилията ни да са вложени в правилните неща в точния момент.
Надя Събева: Фамилният бизнес дава свобода, но иска много време
Надя Събева се занимава с професионална семейна фотография за малки и големи. Майка на 5 деца – Инес, Естел, Меган, Виолета и Илън
Г-жо Събева, как стартирахте бизнеса си?
Стартирах Nadya Sabeva Photography преди 11 години. След нежелано следване и работа в Германия, срещнах съпруга ми. Той беше първият, който ме насърчи да превърна своето най-голямо хоби в професия. В началото се занимавах с всякакъв вид фотография, не само семейна, но след като забременях, някак естествено се насочих към фотосесиите на бебенца, бременни майки и семейства.
Как съчетавате работа и семейство?
Работя сама, без екип. Съпругът ми поема бизнес задачите, отдавайки ми време да се фокусирам върху това, което най-много обичам - срещите ми с клиентите, снимането и обработването на снимките. Влагаме в работата си 7 дни в седмицата, 18 часа на ден.
Правилното подреждане на динамиките в семейството ни създава идеалната атмосфера в нашия дом, за да сме родители, творци и предприемачи. Когато човек работи за себе си, намира свобода, но и същевременно, ако желае да продължава да се развива в сферата си, трябва много внимателно да дели времето си и дори да отдава на работата си повече часове.
Работата ми винаги ме е зареждала с позитивна енергия заради срещите ми с децата и техните семейства. Приемам своите клиенти за приятели, които са ми дошли на гости у дома.
Ще включвате ли децата в бизнеса?
Всичките ни дечица обичат креативните занимания - да рисуват, да танцуват, да готвят. Когато не са на училище или нямат други задължения, сами решават и ме питат дали могат да присъстват на фотосесиите. Редуват се кой ще дойде на снимките с мен и им е много интересно да ме наблюдават как работя, как общувам с клиентите. Помагат ми с развеселяването на дечицата, с огранизирането на декорите и аксесоарите за снимките. След време, ако решат, с удоволствие бих ги включила в работния процес на снимане, обработване на кадрите, комуникация с клиенти. Със съпруга ми сме им дали свободата да избират това, с което бих искали да се занимават, и ги поощряваме в бъдеще за създаването на собствени бизнеси.
Търсили ли сте подкрепа от държавата?
Никога не сме търсили подкрепа от която и да е държава, а винаги гледаме с какво можем да допринесем за държавата, в която живеем. В никакъв случай не сме с високи приходи, но човек, ако има истинско желание да помогне, винаги ще намери да задели за хората в нужда и да подобри обществото. Вярваме, че няма как на нас да ни е добре, ако на хората около нас също не им е добре.