Google инвестира €600 млн. в нов дейта център в Европа
Бумът на изкуствения интелект дава нов тласък на сектора
Google инвестира 600 млн. евро в нов център за данни в нидерландския град Гронинген, съобщи компанията във вторник и добави, че инвестицията ще създаде 125 нови работни места.
От 2014 г. насам американският гигант, собственост на Alphabet, е инвестирал повече от 3.8 млрд. евро в центрове за данни и свързана с тях цифрова инфраструктура в Нидерландия. Компанията заяви, че при изграждането на новия ще даде приоритет на устойчивостта и положителното въздействие върху местната общност.
Нидерландия е сред предпочитаните страни за изграждане на дейта центрове в Европа. Очаква се местният пазар да достигне стойност от 2.38 млрд. долара до 2028 г. от 940 млн. долара през 2022 г.
Възходът на дейта центровете
Необходимостта от такива съоръжения растеше паралелно с възхода на дигиталната икономика. А бумът на изкуствения интелект дава нов тласък на сектора.
Така с времето тенденцията се задълбочи в посока на хиперскейл дейта центровете, които помещават важни изчислителни и мрежови инфраструктури. Тези съоръжения позволяват на компании като Amazon, Google и Microsoft да използват тяхната изчислителна мощ, за да предоставят ключови услуги на клиенти по целия свят.
Няма официална дефиниция, но един хиперскейл център за данни обикновено разполага с поне 5000 сървъра и е с площ от 10 000 квадратни метра или повече. В доклад на Synergy Research Group се посочва, че само през 2020 г. са построени над 100 нови такива съоръжения.
За четири години капацитетът на хиперскейл центрове за данни се е удвоил и в края на 2023 г. достига 992 съоръжения. SRG очаква той отново да се удвои през следващите четири години, за да обслужва нарастващата нужда от изкуствен интелект, като Amazon Web Services (AWS), Microsoft, Google и Meta се нареждат сред най-активните оператори.
По-конкретно, AWS, Google и Microsoft заедно представляват 60% от глобалния капацитет на хиперскейл центрове за данни. Следващите пет най-големи оператора са Meta, Alibaba, Tencent, Apple и ByteDance, които заедно представляват още 30% от глобалния капацитет. Останалите оператори съставляват последните 10% от капацитета.