„Грийнпийс“ дава на съд новата визия за развитие на енергетиката
Според активистите в нея липсва прозрачност и цялостна стратегия за развитие на ВЕИ
„Грийнпийс“ – България дава на съд Стратегическата визия за развитие на електроенергийния сектор на България 2023-2053 г., представена преди по-малко от месец от служебното правителство. Екологичната организация внася жалба във Върховния административен съд срещу решението, с което Министерският съвет прие документа, и настоява за отмяната му.
Според активистите в нея са записани погрешно интерпретирани данни от анализите на енергийния пазар, липсва прозрачност и цялостна стратегия за развитие на възобновяемите източници.
В Стратегическата визия има изобилие от неточни и неясни позовавания на факти, анализи и доклади, написани от други лица. Тя е изготвена при пълна липса на прозрачност, няма задължителната екологична оценка, не са изпълнени условията за включването на обществеността в разумни срокове. Не би следвало документи с толкова много недостатъци да бъдат приемани от институциите и да определят стратегическото развитие на важни национални сектори като енергийния“, подчертава адвокатът на организацията Александър Коджабашев.
Сред аргументите се посочва още, че визията претендира да поддържа ролята на България като нетен износител на енергия и балансьор на енергийната система в региона. Не са отразени обаче намеренията на съседните държави да развиват собствени големи ВЕИ проекти, нито е направен анализ как осъществяването им би се отразило на конкурентоспособността на българската енергетика.
Според организацията тя не включва развитие на възобновяемите източници, сравнимо с това в Европа, което би спомогнало за намаляването на въглеродния отпечатък от производство на електроенергия.
Визията необосновано залага на енергийни мегапроекти, без да прилага никакви икономически и практически аргументи за тяхното реализиране“, се казва в съобщението.
При изготвянето ѝ напълно се игнорират „Стратегията за устойчиво енергийно развитие на Република България до 2030 година, с хоризонт до 2050 година“ и Интегрираният план в областта на енергетиката и климата на Република България 2021-2030 г. (НПЕК), който дори е посочен като „централен документ“. Решението също така противоречи на Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ) относно по-рано поетите задължения на страната за намаляване на въглеродните емисии.
Припомняме, че след представянето на стратегията на развитие на сектора, служебното правителство на президента Румен Радев получи много критики – от бизнеса, от браншови организации, експерти и др.