Хората масово не знаят къде да подадат сигнал за онлайн тормоз
Делът на незапознатите българи съвпада със средния за Европа
През последното десетилетие киберпрестъпността все по-често приковава общественото внимание, а през пандемичната 2020 г. темата стана още по-актуална, тъй като интернет е голям и, оказва се, опасности дебнат отвсякъде. Задълбочаването на проблема с времето провокира правителствата да насочат усилията си към повишаване на сигурността. Така се създадоха редица управляващи и разузнавателни органи, занимаващи се конкретно с интернет измами. Въпреки наличието им обаче хората масово не знаят как да реагират, ако се окажат жертва.
Но кои европейци са най-малко запознати с начините за докладване на киберпрестъпления? В опит да разбере отговора на този въпрос Reboot Online анализира последните данни на Европейската комисия. Изследването се фокусира върху хората, които не знаят за съществуването на сайт, имейл адрес, онлайн формуляр или телефон за връзка в съответната държава, през които да подадат сигнал.
Компанията установява, че Испания и Дания са на първо място в класацията по ниска информираност. Двете страни делят първото място с дял от 86% на гражданите, които нямат представа как да съобщят за киберпрестъпления. В другия край на подреждането е Малта, където хората изглеждат най-подготвени – там 46% от населението не е наясно с инструментите за докладване.
България дели седмото място с Италия – със 77% дял на незнаещите какво да правят. Този резултат е равен и на средния за Европа.
У нас сигнали могат да се подават на сайта CyberCrime.bg и на този на CERT Bulgaria (Националния център за реакция при инциденти във връзка с информационната сигурност), както и на телефон 112 при спешни случаи. В България от 1998 г. има и сформирано звено „Киберпрестъпност“ към ГДБОП.