Хотели търсят спасение в зелената енергия и искат помощ от държавата
Браншът определи като крайно недостатъчна помощта от 110 лв./мегаватчас и настоява за подкрепа на инвестициите им в алтернативни източници
Българският туризъм се задъхва заради последиците от пандемията. Ограниченията в пътуванията, липсата на туристи и противоепидемичните мерки са само част от проблемите, пред които е изправен секторът. Драстичният скок на цената на електроенергията допълнително натоварва хотелиери и ресторантьори. Заради това те настояват държавата да инвестира в алтернативни източници на ток.
Хотелиерството е един от най-енергоемките сектори и сметките за ток са голямо перо в разходите на бизнеса. Именно затова и цената на електроенергията за индустрията е сред най-големите проблеми, който следва да бъде решен незабавно", посочва в позиция до медиите Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация (БХРА).
Организацията настоява за енергийни помощи, като изтъква, че отпуснатите 110 лв./мегаватчас са крайно недостатъчни. Според тях държавата трябва да вземе всички възможни мерки, за да осигури преференциални условия на енергоемките бизнеси като хотелиерския, така че те да могат да инсталират алтернативни източници на електроенергия.
Държавата трябва да осигури преференциални условия на хотелиерите за инвестиции във фотоволтаични системи, които да ги направят енергонезависими, а остатъкът от тяхното производство да се изкупува при изгодни за доставчиците цени.“
От БХРА посочват, че е необходимо да се улеснят процедурите по поставяне на фотоволтаици и други алтернативни източници на енергия за нуждите на хотелите. Остатъкът от произвежданата електроенергия, който не е необходим за нуждите на хотела, може да се изкупува на по-ниска цена и по този начин да подпомогне и доставките на по-евтин ток и за други бизнеси.
Затова от БХРА настояват държавата да осигури безлихвени кредити или нисколихвени такива с дълъг гратисен период за инсталиране на фотоволтаични системи за хотелите и да поеме ангажимент за изкупуване на излишната електроенергия.
Хотелиерите предупреждават, че секторът е обречен на фалити заради рекордно високите цени на тока. Без компенсации от страна на държавата местата за настаняване ще фалират, а служителите в тях ще останат без препитание, прогнозират са от Асоциацията.