Huawei – искрата, която може да запали пожар между Лондон и Вашингтон
Великобритания решава до дни дали да позволи на Huwaei участие в бъдещите 5G мрежи
~ 3 мин.
Huawei може да се окаже в центъра на напрегнат политически разрив между Великобритания и САЩ тази седмица, пише CNBC.
Очаква се Лондон да предостави на китайския технологичен гигант известен достъп до своята 5G мрежа, сочи доклад на Financial Times. Позовавайки се на хора, запознати с дискусиите по темата, изданието съобщи, че идеята на британския премиер Борис Джонсън е компанията да получи ограничен дял от бъдещата инфраструктура.
Очаква се, че на Huawei, най-големият производител на телекомуникационно оборудване в света, да се позволи да предостави на Великобритания апаратура, която да не е от критичното ядро на мрежата. Става дума за антени и базови станции, които биват разполагани на покривите, а не ключови елементи, използвани за обработка на информацията.
САЩ обаче бяха поискали пълна забрана на Huawei. Такава вече бе въведена в Австралия например.
„Сигурността и устойчивостта на телекомуникационните мрежи на Великобритания е от първостепенно значение“, заяви говорител на правителството на Обединеното кралство пред CNBC. „Правителството продължава да обмисля позицията си по отношение на високорискови доставчици и решение ще бъде взето своевременно“, се казва още в изявлението му.
„Три е по-добре от две“
Конкуренцията е една от основните грижи около случващото се с Huawei. Вашингтон настоява за блокирането на компанията от притеснения за националната сигурност. На пазар като британския това би свило надпреварата до доставчици на оборудване като шведската Ericsson и финландската Nokia.
Huawei се превърна в символ на американско-китайската технологична битка. Според Декстър Тилиън, старши анализатор във Fitch Solutions, погледнато отвън, компания изглежда почти като единствени играч на пазара. Той обръща внимание, че основните оператори на мобилни мрежи във Великобритания ще бъдат ограничени при избора на доставчик, ако Huawei бъде блокиран. Три от четирите големи телекома на Острова – EE, Vodafone и Three – вече използват оборудване на китайската марка в мрежите си.
„Три е по-добре от две“, казва Тилиън. „Ако забраните, имате избор между Ericsson и Nokia. Липсва ви конкуренция“, изтъква той.
Vodafone подчерта, че все пак не използва Huawei в своето „ядро“ и има „множество слоеве на сигурност и криптиране между него (ядрото) и нашите антени“. От Three казаха, че остават в „тесен контакт“ с правителството и ще „спазим всякакви указания, дадени от тях“. Представители на EE не са намерени за коментар.
„Моментно решение“
Съединените щати обаче не крият отношението си към Huawei. През уикенда държавният секретар Майк Помпео отправи предупреждение към Великобритания в Twitter. „На Обединеното кралство му предстои важно решение за 5G“, туитна той, съгласявайки се с мнението на британския депутат от Консервативната партия Том Тугендхат, който каза по-рано: „Истината е, че само нациите, които могат да защитят своите данни, ще бъдат суверенни“.
Американските служители се безпокоят, че използването на определени 5G съоръжения би поставило в риск споделянето на разузнавателна информация с Великобритания. А именно сътрудничеството в областта на разузнаването бе ключова част от дългогодишните „специални отношения“ между двете страни.
Вашингтон твърди, че Huawei предоставя на Пекин „задна врата“, през която китайските власти да получават нерегламентиран достъп до чувствителна информация в мрежата. Гигантът последователно отрича подобни обвинения, заявявайки, че е частна компания и никога не би шпионирал за държавата.
Експертите обаче са скептично настроени, изтъквайки китайските закони, според които местните компании са длъжни да съдействат на правителството в Пекин при събирането на информация.
Очаква се Великобритания да вземе решение дали да позволи на Huawei да участва в изграждането на нейните мобилни мрежи от пето поколение по-късно тази седмица. По-рано представители на кабинета са коментирали, че сигурността ще е „основен приоритет“ при вземането на решение.
Казусът около Huawei не е единственият проблем в технологичен план, който подсказва за наближаването на преломен момент в отношенията между САЩ и Великобритания. Предложенията за цифров данък, който Лондон се закани да въведе по-късно тази година, провокираха американския финансов министър Стивън Мнучин да заговори за ответни рестрикции.
А Лондон и Вашингтон тепърва предстои да преговарят за бъдещите си двустранни отношения след предстоящия на 31 януари 2020 г. Brexit.