Huawei все повече прилича на Google
Бизнес профилът на китайския играч се променя под натиска на американските санкции
Китайският технологичен гигант Huawei, който бе силно ударен от американските санкции, увеличава усилията си в сферата на софтуера и по-конкретно - в посока изчислителни облаци и интелигентни автомобили. Анализаторите коментират, че с ходовете си компанията все повече придобива очертанията на бизнес профила на американската Google.
Миналата седмица марката Arcfox на производителя BAIC Group представи автомобил с технологията за превозни средства на Huawei. Автомобилът е оборудван с операционната система Harmony OS, която китайският технологичен играч представи през 2019 г. Снабден и с функции за автономно шофиране.
За автомобилните амбиции на Huawei се чу неотдавна, като в началото не стана ясно дали гигантът няма да пристъпи към собствено превозно средство. Но вече се знае, че компанията ще се съсредоточи върху технологията, която задвижва колите.
Междувременно преди ден китайският гигант пусна някои нови продукти за изчислителни облаци, с което изглежда, че предизвиква лидера на местния пазар Alibaba. В свое изявление от неделя компанията отбеляза надеждата си, че фокусът върху облака „в крайна сметка ще увеличи дела, който нашият бизнес със софтуер и услуги има в общия ни микс от приходи“.
Акцентът към софтуера идва, след като санкциите на САЩ срещу Huawei доведоха до срив на продажбите на смартфони. Китайският гигант бе включен в „черен“ списък през 2019 г., което ограничи достъпа му до някои американски технологии. Миналата година Вашингтон продължи да затяга примката и сложи бариера върху възможностите на Huawei да си осигури ключови полупроводникови доставки.
Нийл Шах, директор на научните изследвания в Counterpoint Research отбелязва удвояването на усилията на Huawei в пренасочването ѝ към компания за софтуер/облак и услуги. Експертът изтъква невъзможността на китайския играч да си доставя критични полупроводникови компоненти и свързаните с тях технологии от САЩ.
С тези си усилия Huawei става като Google“, каза той.
Google стои зад мобилната операционна система Android, използвана от повечето смартфони в света. Технологичникят гигант също така работи върху автомобилен софтуер и значително ускори развитиеот на бизнеса си в сферата на облачните изчисления.
Huawei, от своя страна, също рекламира своята HarmonyOS като способна да работи на различни устройства от смартфони до телевизори и автомобили.
Спроед уил Уонг, мениджър за изледванията в IDC, бизнесът със смартфони е предизвикателен и затова пред HarmonyOS има друга платформа с потенциал да прегърне операционната система – автомобителите.
Автомобилът може да бъде голяма мобилна платформа за прилагане и използване на HarmonyOS“, смята Уил Уонг.
Навлизайки все по-агресивно в области като превозни средства и облаци, Huawei ще се опита да предизвика някои от най-големите технологични компании в Китай. Alibaba е пазарен лидер в страната в сферата на компютърните изчислителния. В перспективната плоскост на превозните средства множество компании се борят за парче от пая от утвърдени играчи като Baidu до нови такива като Xiaomi.