И без политически дебат МФ залага до 3% дефицит в Бюджет 2025
Финансовият министър Людмила Петкова потвърди пред еврокомисаря по икономика, че този праг няма да бъде преминат
Само няколко дни, след като Министерство на финансите (МФ) настоя за провеждането на политически разговори относно параметрите на бюджета за 2025 г., служебният ресорен министър Людмила Петкова заяви, че предвиденият дефицит за догодина ще бъде в рамките на 3% от БВП. По този начин страната ни ще продължи да изпълнява един от т. нар. Маастрихтски, или конвергентни критерии, покриването на които е необходимо, за да може България да стане част от еврозоната.
Увереността на ресорното ведомство, че е възможен бюджетен дефицит в рамките на 3% от прогнозния БВП, е донякъде изненадващ предвид мрачната фискална картина, която беше обрисувана пред журналистите в петък. Тогава Петкова обяви, че държавните приходи ще нараснат със 7.2 млрд. лв., което представлява годишен ръст от 7.7%, докато разходите ще се увеличат с 18.1 млрд. лв., или годишен ръст от 18.2 на сто.
Министърът наблегна, че тези данни не са параметрите по сметката на държавата за догодина, а само илюстрация на ситуацията, като "трябва да има политически диалог за обсъждане на конкретни мерки, които да свият бюджетния дефицит в границите на 3% или различни комбинации от приходни и разходни мерки".
В понеделник обаче Петкова е заявила пред еврокомисаря по икономика Паоло Джентилони, цитирана от пресцентъра на ведомството, че дефицитът няма да излиза от 3-процентната граница. И това при положение, че няма информация през почивните дни да е бил проведен съответния диалог с политическите формации за предприемане на мерки за оставане в границите за влизане в еврозоната.
Освен това, служебният заместник министър-председател информира еврокомисаря, че основните политики, насоките за социално-икономическо развитие и реформите за периода 2025 – 2028 г., както и параметрите на Бюджет 2025, ще бъдат обсъдени "във възможно най-кратък срок с политическите партии".
В отговор Джентилони напомни, че изпълнението на конвергентните критерии е важно, но заедно с него трябва да се обърне внимание на запазването на финансовата устойчивост на България в средносрочен план, с оглед приемането на страната ни в еврозоната.
Сред обсъжданите теми е била и напредъкът на страната ни по отношение изпълнението на Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ), както и изготвените от правителството предложения за промени по Плана и съдържанието на глава REPowerEU.
По време на срещата стана ясно, че Европейската комисия "всеки момент" ще рестартира периода на оценка на изпълнението на реформите и инвестициите по второто плащане по ПВУ, както и че България не може повече да отлага вземането на политическо решение по измененията на ПВУ. От своя страна, Петкова увери, че служебното правителство ще предприеме действия за обсъждане и одобряване от Народното събрание на изготвените промени в Плана.