Икономиката на Китай изненада със силен растеж
Според анализатори нарастването на реалния БВП е „небалансирано“ и се очаква забавяне в следващите периоди
Икономиката на Китай е нараснала през първото тримесечие на годината по-бързо от очакваното. Това показват официалните данни, публикувани във вторник от Националното статистическо бюро на страната.
Брутният вътрешен продукт за периода януари – март се е увеличил с 5.3% в сравнение с преди една година. Темпът се ускорява спрямо четвъртото тримесечие на 2023 г. и е значително над очакваните 4.6% от икономистите, анкетирани от Reuters.
На тримесечна база БВП на Китай е нараснал с 1.6% през първото тримесечие, при очаквани 1.4% и ревизираното увеличение за четвъртото тримесечие с 1.2%. Пекин си е поставил цел за 2024 г. – растеж от около 5%.
Разширяването на икономиката се движи отчасти от външното търсене, след като обемът на износа нарасна с 14% на годишна база", каза Живей Жанг, президент и главен икономист в Pinpoint Asset Management.
Силният растеж през първото тримесечие ще накара правителството да се чувства комфортно с настоящата си политическа позиция, каза той в бележка във вторник.
С намаляването на вероятността Фед да понижи лихвения процент, мисля, че шансът това да бъде направено от Народната банка на Китай (PBOC) също намалява“, добави той.
Той отбеляза, че PBOC във вторник определи фиксинг курса на китайския юан спрямо щатския долар при 7.1028, по-нисък от 7.0979 в понеделник, което показва, че правителството може да е готово да толерира повече гъвкавост на обменния курс. Слабата валута прави износа на страната по-евтин и по-желан.
След публикуването на данните офшорният юан леко се засили, преди да се оттегли от петмесечния си връх, наблюдаван рано във вторник, за да се търгува при 7.2724 спрямо зелените пари.
Индустриалното производство за март е нараснало с 4.5% на годишна база, надминавайки очакванията за 6%. Продажбите на дребно са нараснали с 3.1% на годишна база, което е по-ниско от очакванията за 4.6%.
По-слабият от очаквания ръст на промишленото производство през март е свързан с бавната степен на използване на промишления капацитет, докато забавянето на продажбите на дребно не е изненадващо“, каза Брус Панг, главен икономист и ръководител на изследователския отдел за Greater China.
„Очакваме политическият тласък на инвестициите в оборудване, както и подновяването и подмяната на продуктите да продължат да осигуряват временен тласък на вътрешното търсене и да поддържат годишната цел за БВП от около 5% постижима“, подчерта той.
Безработицата в големите градове се понижи до 5.2%, прекъсвайки тримесечна поредица от повишения.
Миналата седмица Morgan Stanley повиши прогнозата си за реалния БВП на Китай за 2024 г. до 4.8% от предишните си очаквания от 4.2%.
Втората по големина икономика в света отчете слаби данни при износа и инфлацията по-рано този месец, като и двата набора от данни са под очакванията.
Недвижимите имоти остават слаби
Изпадналият в затруднение сектор на недвижимите имоти в Китай продължава да показва слабост, като инвестициите в имоти са спаднали с 9.5% на годишна база през първото тримесечие.
Площта на продадените нови търговски сгради е 226.68 милиона квадратни метра, което е спад от 19.4% на годишна база. Бившият имотен гиганти Evergrande наскоро каза на среща с анализатори, че е изправен пред „оперативни трудности“ и „краткосрочен ликвиден натиск“.
Индексът на Hang Seng Mainland Property Index се срина с 19% от началото на годината и с почти 50% през последните 12 месеца.
Данните показват, че макар разширяването на китайската икономика да е по-бързо от прогнозираното, то е с „небалансирано“ темпо, каза Панг.
Оптимизмът вероятно ще бъде смекчен от приглушеното вътрешно търсене, което ще служи като основната слаба точка“, добави той.