Къде пороците струват най-скъпо
Кошницата на порока на Bloomberg проследява средните цени на дребно за 6 стоки
Цената за покупка на наркотици, алкохол и цигари е била много по-висока в САЩ миналата година в сравнение с предходната, като бележи един от най-високите ръстове по света, сочи годишният Глобален индекс на порока на Блумбърг (Bloomberg Global Vice Index), представен днес.
Американците е трябвало да похарчат над 200 долара повече за т.нар. Кошница на порока през 2017 г., в сравнение с 2016 г.
Кошницата на порока на Bloomberg проследява средните цени на дребно за 6 стоки:
-Пакет цигари, популярна премиум марка;
-Бутилка алкохолна напитка, включително бира, вино и спиртни напитки;
-Един грам стимуланти тип амфетамин, включително метамфетамин и/или екстази;
-Един грам канабис, включително марихуана, хашиш, смола и/или масло от канабис;
-Един грам кокаин;
-Един грам опиоиди, включително хероин и/или опиум.
Само в Нова Зеландия е отбелязано по-голямо увеличение, отколкото в САЩ. Индексът сравнява дела на дохода, необходим за поддържане на седмичните нужди от цигари, алкохол, марихуана, амфетамини, кокаин и опиоиди в повече от 100 страни.
За такива вещества се отделя повече от една трета от средната седмична заплата в над три четвърти от наблюдаваните икономики, показва индексът.
Проследяват се чисто икономически показатели, без да се търсят аспекти като морал или законност. Не са включени пороци като хазарта, проституцията или други незаконни дейности, иточняват от агенцията.
Индексът показва, че е най-евтино да се човек да се отдаде на изброените пороци в Люксембург, където разходите идват на стойност по-малко от 10% от средната седмична работна заплата от $2071, която е най-високата в света. Бахамските острови, Швейцария, Исландия и Франция заемат първите пет места.
За разлика от тях, украинците трябва да похарчат 13 пъти седмичната си заплата за същото количество, което прави Украйна едно от най-скъпите места (поне за тези, които получават местни заплати). Пакистан, Непал и Буркина Фасо също са сред страните с най-високите цени.
Индексът на порока в САЩ е бенчмарк за останалите в класирането. С 54% от заплатата, или $617, САЩ се класират на 38-о място по отношение на достъпността, в сравнение с номер 17 година по-рано.
В класацията България е на 52-ро място по най-ниски цени. Индексът показва, че в страната ни разходите за цигари, алкохол и наркотици са почти колкото цялата седмична заплата (съотношението е 0,943). Сумата се равнява на 143,70 щ. долара, като е намаляла с 11,5 долара за година.
Онлайн продажби
В абсолютно изражение брутните седмични разходи надхвърлят $ 1000 само в три страни: Япония, Нова Зеландия и Австралия. За сравнение, една еквивалентна кошница се движи на цена от по-малко от $ 100 в 21 най-вече тропически страни, включително Доминиканската република, Гана, Конго, Колумбия, Южна Африка, Гватемала, Кения и Мианмар.
Докато законите остават ключов фактор за цените на наркотиците, тези динамики може да не отразяват реалността, тъй като повече продажби на наркотици се местят онлайн. Новите начини за продажба правят някои пазари на наркотици по-малко рискови, тъй като позволяват на потребителите да "купуват наркотици с криптовалута като Bitcoin и да им се доставят покупките по скрит начин", се казва в Световния доклад за наркотиците на ООН за 2017 г.
Сенчеста икономика
Цените на порока се понижават най-много в Иран, Норвегия и Южна Корея, като във всяка от тези страни седмичните разходи за наркотици, алкохол и тютюн са спаднали с повече от 200 долара спрямо предходната година.
Трудността при събирането на данни за незаконна дейност означава, че отговорите от проучването често имат забавяне, което прави сравненията по-трудни. В резултат на това държави с липсващи данни не са включени в общия индекс, а тези с данни имат широки граници в оценките.
Тазгодишният индекс на Bloomberg за порока включва и размера на „сенчестата икономика”, или на пазара на наркотици в различните региони, чрез приблизително изчисление на стойността на наркотиците, задържани от правоприлагащите органи.
Ето и част от класирането: