Инфлацията в Турция надхвърли 16% и лирата отново поевтинява
Цените на стоките и услугите в югоизточната ни съседка са се повишили повече от всички прогнози
Годишната инфлация в Турция се ускори до над 16% през март, като това ниво се достига за първи път от близо две години, показват статистическите данни, цитирани от Reuters. Това допълнително допълнително притиска новия управител на централната банка Шахап Кавчиоглу да вземе мерки. Вследствие на данните турската валута поевтиня с 0.2%.
Потребителските цени са се повишили с 16.19% при 15.61% през февруари и 16.11% в анкетата на Reuters. Инфлацията остава значително над официалната цел на правителството от 5% и остава двуцифрена през последните четири години.
Месечната инфлация достига 1.08% при очаквана 1.04% от анализаторите.
Годишното повишаване на цените се дължи на поскъпването на енергията, което пък се отрази като 25-процентно покачване на свързаните с нея стоки и услуги.
На месечна база "вина" за инфлацията имат здравните, образователните и хотелиерските услуги.
Анализаторите и централната банка очакват още по-висока инфлация през април. Според Goldman Sachs тогава тя ще достигне своя връх от 18%.
На новината лирата реагира с поевтиняване с около 0.2% спрямо долара, след като леко поскъпна в края на миналата седмица. Към 11:45 ч българско време 1 долар се търгуваше за 8.1532 лири.
Бившият управител на централната банка Наджъ Агбал беше повишил лихвения процент до 19%, след като пое управлението на институцията при ниво от 10.25% и успя да успокои галопиращата инфлация. Той обаче бе уволнен от президента Реджеп Тайип Ердоган на 20 март - след само четири месеца работа и два дни след последното повишаване на лихвения процент. Ходът на Ердоган доведе до спад на лирата с 12% до рекордно ниски нива.
Впоследствие турският президент внезапно свали от длъжност и заместник-управителя на централната банка, както и други служители на висши позиции, което допринесе за допълнителна обезценка на валутата.