„Инфлацията остава висока“: Фед отново увеличи лихвите в САЩ
Централната банка сигнализира, че може да спре по-нататъшните повишения, давайки време на служителите да оценят последиците от банковите фалити
Федералният резерв повиши лихвените проценти с четвърт процентен пункт и сигнализира, че може да спре по-нататъшните увеличения, давайки време на служителите да оценят последиците от неотдавнашните банкови фалити, да изчакат разрешаването на политическата противопоставяне относно тавана на дълга на САЩ, и да наблюдават хода на инфлацията, предава Reuters.
Единодушното решение повиши референтния лихвен процент на централната банка на САЩ до диапазона 5-5.25%, което е десетото поредно увеличение на Фед от март 2022 г.
Федерален комитет за отворения пазар, който определя лихвите, все още очаква, че някои допълнителни политики ще са подходящи, за да се постигне позиция на парична политика, която е достатъчно рестриктивна, за да върне инфлацията до 2% с течение на времето", се казва в изявление.
"При определяне на степента, до която допълнителното укрепване на политиката е подходящо, служителите ще проучат икономиката, инфлацията и поведението на финансовите пазари през следващите седмици и месеци", допълват от Централната банка на САЩ.
Новата формулировка не гарантира, че Фед ще поддържа лихвените проценти стабилни на следващата си политическа среща през юни, а в изявлението си Централната банка на САЩ отбелязва, че
инфлацията остава висока и нарастването на работните места все още тече със стабилни темпове“.
Но лихвеният процент на Фед сега е приблизително същият, какъвто беше в навечерието на дестабилизиращата финансова криза преди 16 години и е на нивото, което мнозинството от служители на Фед прогнозираха през март, че всъщност ще бъде „достатъчно ограничително“, за да върне инфлацията към целта.
"Икономическият растеж остава скромен, но последните развития вероятно ще доведат до по-строги кредитни условия за домакинствата и бизнеса, и ще натежат върху икономическата активност, наемането и инфлацията", казват от Федералния резерв.
Рисковете около неотдавнашните фалити на няколко американски банки и противопоставянето на лимита на дълга между републиканците в Конгреса и президента демократ Джо Байдън, добавиха чувството на предпазливост от страна на Фед относно опитите за допълнително затягане на финансовите условия.
Предстои председателят на Фед Джером Пауъл да даде пресконференция, за да разясни резултатите от последната двудневна политическа среща.