Инфлацията в България се забави – за първи път от 2 години
Статистиката продължава да отчита внушителен годишен ръст при цените на някои хранителни стоки
Годишната инфлация в България се забави през октомври – нещо, което се случва за първи път от близо две години. През септември тя докосваше 19%, а месец по-късно средното покачване на цените е 17.6%. Все пак инфлацията остава близо до 25-годишния си рекорд, където се намира от средата на годината.
Забавянето на инфлацията отчасти се дължи на вече високата база от последните три месеца на миналата година. За последните близо две години цените неизменно вървят нагоре, но по-същественото поскъпване на живота започна в края на миналата и началото на тази година.
Статистиката продължава да отчита внушителен годишен ръст при цените на стоки, като хляб, месо, мляко, олио, захар, като движението нагоре варира от 25 до над 40%. Най-съществено на годишна база поскъпват млечните продукти. С двуцифрен процент растат цените на почти всички услуги, включително ресторантьорски, ремонт и поддръжка, лекарски услуги и други, в които се калкулира и поскъпналата за последната година енергия.
Горивата пък поевтиняват за четвърти пореден месец.
Националната статистика отчита забавяне на инфлацията и на месечна база. През октомври спрямо септември поскъпването на кошницата от стоки и услуги е 0.9%. Детайлната разбивка показва, че сред хранителните стоки най-съществено растат млякото, зеленчуците, захарта и хляба – с между 5 и 2%.
За сметка на това олиото поевтинява за трети пореден месец, а плодовете – за първи.
В навечерието на зимния сезон облеклото поскъпва с над 6%, а обувките – с близо 9%. Само за месец пък лекарствените продукти са близо 3% нагоре. Сезонно, с настъпването на есента и застудяването, поевтиняват и самолетните билети – с над една пета.
Поевтиняването на газа през месеца с над 30% се отразява в данните за няколко групи стоки и услуги. Статистиката отчита поевтиняване на централното газоснабдяване с 30.8%, на метана, който бе най-скъпото гориво през последната година – с 21.3%.