Инфлацията в България се ускорява за втори пореден месец
В месеца на намаленията покрай Black Friday облекло, обувки и големи уреди поевтиняват с под 2%
Годишната инфлация в България се ускорява за втори пореден месец. Според националната статистика през ноември средната кошница от стоки и услуги в България е с 2.1% по-скъпа спрямо ноември 2023 г. Месечната инфлация леко се забавя до 0.6%, което все пак говори, че цените продължават да растат.
Годишната инфлация
На годишна база по-осезаемо поскъпват продукти като масло и олио, чийто годишен ръст на цената достига 13.2%. Рибата поскъпва с 5.3%, зеленчуците – с 9.6%, а плодовете – с 4.6%. Извън хранителните стоки с 9% поскъпват лекарските услуги.
Автомобилните горива поевтиняват с 9.5%, но поддръжката по автомобилите поскъпва с 15.6%. Самолетните билети поевтиняват с близо 15%.
Месечна инфлация
В рамките само на месец ноември с 6.7% поскъпват зеленчуци, с 3.4% масло и олио, с 1.1% мляко и млечни продукти и с 0.9% – риба.
След осезаемия ръст с около 9% през октомври пък облеклото и обувките в месеца на намаленията Black Friday поевтиняват със съответно 1.5 и 1.1%. Големите домакински уреди поевтиняват с 1.6%.
С близо 5% поскъпват газообразните горива в съответствие с поскъпването на газа.
В рамките на месеца автомобилните горива поскъпват минимално с 1.2%, а ремонта и поддръжката им – с 1.3%. Самолетните билети поевтиняват с 5.7%.
Еврозона
Ценовият индекс, който се следи като критерий за влизане на България в еврозоната – средногодишната инфлация за периода декември 2023 – ноември 2024 г., продължава да се свива. Той вече е 2.8%, което означава, че ножицата между инфлацията в България и допустимата за влизането във валутния съюз се свива. Това се дължи основно на по-високите нива на индекса от миналата година.
Къде седи България спрямо останалите страни от Европейския съюз ще стане ясно с европейските данни от Евростат на 18 декември.