Инфлацията в Германия постави 50-годишен рекорд
Цените на дребно са се повишили с 8.8%, движени основно от поскъпващата енергия
Инфлацията в Германия през август се повиши до най-високото си ниво от почти 50 години, надминавайки и пика отпреди три месеца. Статистическите данни сега само затвърждават аргумента, че Европейската централна банка трябва да предприеме по-голямо увеличение на лихвения процент през следващия месец, пише Reuters.
Потребителските цени, хармонизирани, за да ги направят сравними с данните за инфлацията от други страни от Европейския съюз (ХИПЦ), са се увеличили с 8.8% на годишна база. Данните са в съответствие с анкета на Reuters сред анализатори.
Увеличението идва въпреки правителствените мерки, предназначени да задушат инфлацията, включително по-евтини билети за обществен транспорт и намаляване на данъка върху горивото, които трябва да приключат на 31 август. Без никакви последващи мерки анализаторите прогнозират, че инфлацията в най-голямата икономика в Европа може да достигне двуцифрено число преди края на 2022 г.
Съдейки по сегашния процент на инфлация и това, което все още предстои, ЕЦБ всъщност трябва да предприеме огромна стъпка с лихвените проценти“, каза главният икономист на VP Bank Томас Гитцел.
ЕЦБ повиши депозитната си лихва с 50 базисни пункта до нула през юли и подобно движение се очаква през септември. Но множество политици от ЕЦБ вече изказаха аргументи за обсъждане на увеличение със 75 базисни пункта.
При 8.9% инфлацията в еврозоната вече надхвърля четири пъти целта на ЕЦБ от 2% и може да надхвърли 10% през следващите месеци.
Германската инфлация се повиши до 8.7% през май, което бе първият път от зимата на 1973/1974 г. – когато първата петролна криза доведе до нов и труден за овладяване инфлационен цикъл.
Увеличението на цените на енергията в резултат на войната в Украйна е основният двигател зад по-високата инфлация. Цените на енергията през август са с 35.6% по-високи от същия месец на миналата година.