Интернет всъщност може да „изчезва“
Почти 40% от уеб страниците през 2013 г. не съществуват десетилетие по-късно, установи проучване
Едно от неписаните правила на интернет гласи, че човек винаги трябва да внимава какво публикува, защото то „остава завинаги“. Ново проучване на Pew Research Center обаче показва, че това невинаги е вярно. Оказва се, че голяма част от каченото онлайн съдържание всъщност се запазва за кратко време.
Докладът установява, че една четвърт от всички уебстраници, които са съществували в даден момент от 2013 г. до 2023 г., вече са недостъпни. Тенденцията е по-ярка при по-старото съдържание – 38% от уебстраниците през 2013 г. не съществуват днес. Но изчезват и по-нови – 8% от съществувалите през 2023 г. страници вече не са достъпни.
Т. нар. "изчезване" е резултат или на изтриване, или на преместване на дадени страници. Това не означава, че е заличен целия сайт, а само определени връзки или част от съдържанието, обясняват от Pew Research Center.
В крайна сметка обаче онлайн светът се оказва място с много на брой счупени връзки. И много новини и важно справочно съдържание изчезват от полезрението на потребителите.
Според проучването около 23% от новинарските сайтове съдържат поне една неработеща връзка. В правителствените страници този дял е 21%. Установено е също, че 11% от всички препратки, свързани в Wikipedia, в момента са недостъпни, а 54% от всички страници в платформата имат поне една препратка, която сочи към несъществуваща уебстраница.
Този „цифров разпад“ не подминава и социалните медии. Изследователите от Pew Research Center са прегледали близо 5 милиона публикации в X, по-рано известен като Twitter, от 8 март до 27 април 2023 г. и установили, че към 15 юни същата година почти една от всеки пет връзки вече не се вижда в платформата. В 60% от случаите акаунтът, публикувал туита, е станал личен, бил е блокиран или изтрит. В останалите 40% е бил премахнат отделният туит, а не акаунтът.
Изследването е извършено чрез събиране на случайни извадки от почти един милион уебстраници, взети от Common Crawl – услуга, която архивира части от интернет. След това изследователите проверяват дали тези страници продължават да съществуват, като се фокусират в периода между 2013 и 2023 г.
Установено е, че 25% от всички страници, събрани между 2013 г. и 2023 г., вече не са налични. От тях 16% са от уебсайтове, които продължават да съществува, а 9% са разположени на уебсайтове, които вече изобщо не съществуват.