Интервю с ChatGPT | Какво е бъдещето на работната средa?
Изкуственият интелект посочва в интервю за Economic.bg най-динамичните области на пазара на труда, където предстоят големи промени
Генеративният чатбот с изкуствен интелект ChatGPT вече повече от шест месеца е в обществения фокус. За периода откакто OpenAI го направи публично достъпен, той успя да поляризира общественото мнение, като то се движи от възхищение до страх за работните места, които този софтуер би могъл да отнеме.
Но тенденциите на на пазара на труда не са свързани само с изкуствения интелект и автоматизацията. Затова решихме да поставим задача на ChatGPT да направи своята "прогноза", с цялата условност, че не бива да му се вярва напълно. И той "с радост" прие заданието да прогнозира бъдещето на работната среда.
С удоволствие ще отговоря на Вашите въпроси, тъй като през 2023 г. се отличиха няколко интересни тенденции и представи за това как би се променила работната среда в бъдеще”, започна разговора ChatGPT.
Според изкуствения интелект бъдещето на работната среда се очертава да бъде изключително динамично и променливо. Технологичният прогрес, иновациите и променящите се предпочитания на служителите ще се отразят значително върху начина, по който хората ще работят през следващите години.
Тенденции, дефиниращи бъдещето на работна среда
На първо място ChatGPT постави дистанционната и гъвкава работа, която в бъдеще ще се установи като нещо напълно нормално. Компании и работодатели ще предоставят все повече възможности за гъвкаво работно време и дистанционна комуникация със служителите си.
Интересно е, че изкуственият интелект и автоматизацията са на второ място по важност, според ChatGPT. Неговото "мнение" е, че развитието на изкуствения интелект може да промени много аспекти на работата. Рутинните и повтарящи се задачи ще да бъдат автоматизирани, освобождавайки време и ресурси за по-креативни и стратегически дейности.
Развиването на богат набор от меки умения в служителите ще е другият ключов момент, който ще дефинира бъдещето на работата.
В един все по-разнообразен и глобализиран свят комуникационните умения, работата в екип, разрешаването на проблеми и лидерството ще стават все по-ценни. В бъдеще успешните служители ще трябва да развиват и владеят тези умения, които не могат да бъдат заменени от изкуствения интелект", пише ChatGPT.
По-големият акцент върху менталното здраве и благополучието на служителите ще продължи и в бъдеще. Според ChatGPT, все повече малки и големи компании ще се фокусират върху благополучието на хората си и ще разберат, че това е от ключово значение за производителността и удовлетвореността на служителите. Организациите ще се фокусират върху създаването на здравословна и подкрепяща работна среда, която насърчава баланса между професионалния и личния живот.
На пето място ChatGPT постави непрекъснатите обучения и преквалификация, които ще стават все по-важни. Служителите ще трябва да бъдат гъвкави и готови да придобиват нови умения и знания, за да се адаптират към променящата се работна среда.
Предизвикателствата по привличане и задържане на таланти
Привличането и задържането на таланти е действително предизвикателство за специалистите по човешки ресурси, отбелязва ChatGPT, въпреки че няма универсална формула. Според него има няколко ключови стратегии и подхода, които могат да помогнат, за да бъдат преодолени тези предизвикателства.
Предлагане на атрактивно работно място. Талантите търсят работни места, които предлагат стимулиращи условия и възможности за лично и професионално развитие. Изграждането на позитивна и гъвкава корпоративна култура, конкурентно заплащане, възможности за обучение и развитие, както и баланс между работа и личен живот, са от съществено значение за привличането и задържането на таланти.
Създаването на силен работодателски бранд може да привлече таланти, като създаде усещане за престиж, стабилност и възможности за развитие.
Инвестирането в маркетинг и комуникации, които подчертават уникалните качества и предимства на организацията, може да помогне да се утвърдите като привлекателен работодател на пазара и така да привлечете талантите, от които се нуждае компанията Ви”, казва ChatGPT
Развитие на талантите вътре в организацията и създаването на възможности за това може да насърчи талантите да останат в организацията. Планирането на кариерни пътища, насърчаването на вътрешни обучения и менторство, както и предоставянето на възможности за поемане на нови предизвикателства и отговорности могат да помогнат за задържането на талантите вътре в организацията, съветва изкуственият интелект.
Ключово за привличането на талантливи служители е възможността за гъвкаво работно време. Според ChatGPT предоставянето на възможности за работа от разстояние, гъвкаво работно време и алтернативни модели на заетост, като фрийлeнс и работа по проекти, може да бъде привлекателно за талантите, които ценят свободата и гъвкавостта в работната среда.
Ролята на AI в работата на специалистите по човешки ресурси
ChatGPT e "на мнение", че изкуственият интелект (AI) ще играе все по-важна роля в работата на специалистите по човешки ресурси и може да подпомогне в много аспекти управлението, стимулирането и ангажирането на служителите. Той определи няколко основни направления, в които АI ще съдейства на HR специалистите.
Процеси по подбор и привличане на таланти: AI може да бъде използван за автоматизиране на срещите за интервю и скрининг на кандидати. Това позволява специалистите по човешки ресурси да се фокусират върху най-подходящите кандидати и да спестят време и усилия при предварителната селекция.
Анализ на данни и прогнозиране: Изкуственият интелект може да бъде използван в обработването на големи обеми от данни и извличане на полезна и задълбочена информация. На база на която ще могат да се правят прогнози за нуждата от нови служители, вероятността за напускане и нужди от обучение и развитие.
Това ще помогне на специалистите по човешки ресурси да вземат по-информирани решения и да предвидят нуждите на техния екип”, допълва ChatGPT.
AI може да се използва за създаване на персонализирани програми за обучение и развитие на служителите, които отговарят на техните индивидуални нужди и предпочитания.
Специалистите по човешки ресурси могат да използват AI базирани инструменти, за да предоставят персонализирани препоръки за развитие и да подкрепят индивидуалния растеж на служителите”, казва ChatGPT
Важно е да се отбележи, че AI не замества човешкото присъствие и експертиза на специалистите по човешки ресурси, а ги подпомага във вземането на решения и изпълнението на задачи. Комбинирането на човешките качества и "интелекта" на AI може да доведе до по-ефективно управление на човешките ресурси и подобрение на работната среда, завърши интервюто ChatGPT.