Инвестицията на България в „Турски поток“ ще се изплати за „минимум 80 години“
Дълго време от ГЕРБ твърдяха, че за това са достатъчни едва около 10 години
Инвестицията на България в изграждането на „Турски поток“ на територията на България ще се изплати за „минимум 80 години“. Това стана ясно от думите на новият енергиен министър Александър Николов по време на изслушване в парламента, като се позовава на „текущи данни“. Вложените в газопровода средства от правителството на Бойко Борисов бяха 2.1 млрд. лв. без ДДС, или общо около 3 млрд. лв.
Точно преди около година бившият енергиен министър на ГЕРБ Теменужка Петкова обяви, че инвестицията може да се изплати за около 10 години. През лятото пък от позицията си на служебен зам.-министър Николов коментира, че в най-оптимистичния сценарий периодът ще надхвърли 15 години.
Дълго време бе прокламирано, че ще се изплати за 10 години (бел. р. – „Турски поток“ през България), но текущите данни показват, че ще се изплати за минимум 80“, каза сега от парламентарната трибуна енергийният министър.
Газовата връзка с Гърция
За пореден път енергийният министър констатира забавяне в изграждането на газовата връзка с Гърция. След поредното отлагане на крайния срок от предишното правителство на ГЕРБ се очакваше интеконекторът да е готов до края на 2021 г. Това обаче не се случи, а изпълнението в някои аспекти е под 50%. Общата дължина на тръбата трябва да бъде около 182 км, а цената ѝ е около 440 млн. лв.
Николов коментира, че са изискани срещи с министъра на енергетиката на Гърция, проведени са телефонни разговори и е прегледано финансовото състояние на строителя на връзката AVAX.
По силата на сключения договор от 1 януари България може да изиска изплащане на неустойки заради незавършената връзка с Гърция. Подобно писмо вече е подписано от Николов и финансовия министър Асен Василев и е изпратено към борда на директорите на проектната компания ICGB. Също така е изискано да няма ново отлагане на крайния срок за завършване на проекта.
Решението за изискването на въпросните неустойки обаче трябва да се вземе с единодушие, смята Николов. Депутатът от ГЕРБ и бивш енергиен министър Делян Добрев обаче посочи, че това не е така и според него по този начин новата власт се опитва да се „измъкне“ от налагане на санкции. Компанията ICGB бе създадена за изграждането и управлението на газовата връзка, а инвеститорите в нея са Българският енергиен холдинг и гръцкото дружество IGI Poseidon. Според договора компенсациите са по 90 хил. евро на ден.
Николов обясни, че забавянето на изграждането на газовата връзка няма как да доведе до разваляне на договора за азерския газ, който трябва да преминава по интерконектора. Целта на новото правителство пък е проектът да бъде завършен до юли 2022 г. и да влезе в експлоатация още тази година. Така по-евтиното синьо гориво може да започне да се използва през следващия отоплителен период.
Министърът коментира, че на ден страната губи по около 1.5 млн. лв. от факта, че не се възползва от внасянето на максимално договореното количество газ от Азербайджан в България.