Инвеститорите искат да се отърват от руското злато
На този етап обаче благородният метал, рафиниран в Русия преди войната, е напълно легитимен и трудно продаваем
Някои инвеститори искат руското злато да бъде премахнато от счетоводните им баланси, но това не е толкова лесно. Фактическата забрана на руските кюлчета, сечени след нахлуването на Москва в Украйна, не се прилага за стотици тонове злато, което се намира в търговски трезори отпреди началото на конфликта.
Мениджърите на фондове, които искат да продадат метала, за да избегнат задълбочаващия се репутационен риск от държането на активи, свързани с Русия в техните портфейли, биха могли да предизвикат скъпоструваща битка за замяната му с неруско злато, според банкери и инвеститори.
Това само би навредило на инвеститорите. Не вреди на руския режим“, каза Кристофър Мелър от Invesco, чийто фонд притежава около 265 тона злато, 35 тона от което е произведено в Русия с пазарна стойност около 2 млрд. долара.
Дилемата, пред която са изправени инвеститорите, отразява мощта на Русия в глобалната търговия с метали и нейният център – лондонският пазар, където златото на стойност около 50 милиарда долара ежедневно сменя собствениците си в частни сделки.
Бързата разпродажба на злато от Русия – третият най-голям доставчик в света – потенциално би нарушила тази търговия, като подкопае принципа, че всички кюлчета в лондонската търговска система са взаимозаменяеми, независимо от техния произход, според трима старши банкери в големи банки за търговия със злато, цитирани от Reuters.
За да подкрепят пазара, двама от банкерите казаха пред медията, че са се свързали с клиенти и конкурентни банки, за да им кажат, че няма да изхвърлят руски кюлчета, изсечени преди войната.
Банкерите казват още, че съветват своите клиенти и други търговци да направят същото. Те отказаха да бъдат назовани поради поверителния характер на разговорите.
Направих усилие да се обадя на клиенти. Казах им, че ако поискате вашият руски метал да бъде разменен, ще си създадете проблеми. Не искате да си създавате главоблъсканица“, коментира един банкер.
Той добави, че телефонът му е прегрял от обаждания, след като London Bullion Market Association (LBMA) – търговска организация, която определя пазарните стандарти – премахна на 7 март всички руски рафинерии от своя акредитиран списък, което означава, че техните новоизсечени кюлчета вече не могат да се търгуват в Лондон или на борсата COMEX в Ню Йорк – най-голямото място за търговия със златни фючърси.
Имаше пълно объркване. Фондовете казваха, че не искат никакви руски кюлчета в своите активи“, каза банкерът.
Банката на Англия
Банката на Англия, която управлява най-големия златен трезор във Великобритания, заяви, че счита руските златни кюлчета, произведени преди конфликта в Украйна, подходящи за търговия, тъй като те все още са в акредитирания списък на LBMA, известен като Good Delivery List.
Що се отнася до Банката на Англия, всяко руско рафинирано злато, произведено след 8 март, не е в London Good Delivery. Всички кюлчета, произведени преди това, остават приемливи и ние казахме на всички наши клиенти, че това е така. Това е просто факт, така че нямаме никакъв коментар по това“, се казва в изявление, изпратено по имейл от централната банка.
За да затвърдят, че руското злато преди инвазията е трябвало да се третира по същия начин, както златото от други места, някои банки казаха на клиентите, чието злато съхраняват, че ще трябва да платят допълнително, за да разтоварят руски кюлчета, защото това ще наруши съществуващите им договори, казаха банкерите и два инвестиционни фонда, притежаващи злато.
Разговорите на банкерите с клиенти и конкуренти, които не са докладвани досега, подчертават ролята, която играят шепа играчи на лондонския пазар на злато, където търговията се извършва в двустранни сделки.
Дванадесет банки доминират търговията на лондонския пазар на злато и четири от тях – JPMorgan, HSBC, ICBC Standard Bank, и UBS – управляват трезори. Всеки, който търгува с кюлчета, разчита на техните услуги, пряко или непряко, за уреждане на сделки.
JPMorgan, HSBC, ICBC Standard и UBS отказаха да коментират, когато бяха попитани как са се справили с исканията на инвеститорите да продадат своите притежания от руско злато.
LBMA, която се състои от рафинерии на злато, търговци и банки, не е регулатор и разчита на участниците на пазара да спазват нейните правила.
Голямото количество руско злато на лондонския пазар и бързо развиващият се статус на Русия като нежелан партньор след инвазията в Украйна обаче поставят банките в трудна позиция, според юристи и пазарни експерти.
Мисля, че виждате как банковата общност се опитва да се справи с много сложна ситуация“, каза Питър Хан, почетен професор в Лондонския институт по банкиране и финанси.
„Органът за финансово поведение (FCA) трябва да постави под въпрос практиката, за да разбере дали действията като цяло са били в полза на участниците на пазара... и дали практиката е била прозрачна за участниците на пазара.“
FCA, британският регулатор, отговорен за надзора на банките и търговците на пазара на злато в Лондон, отказа коментар.
Говорител на LBMA каза, че асоциацията е „анекдотично“ наясно, че някои собственици и търговци на руско злато са искали да го разменят или да не работят с руско злато в бъдеще.
Запитан какво мисли LBMA за това, говорителят на институцията каза, че „поддържа неутрална позиция, при условие че ефективната работа на пазара не бъде засегната“.
Говорителят отказа да коментира усилията на банкерите да предотвратят разпродажба на руското злато. Той добави, че LBMA „не прави разлика между различните видове злато с добра доставка“.
Потенциални загуби
Действията на банкерите изглежда са дали резултат.
Златните кюлчета с добра доставка, изсечени в Русия преди инвазията, не са се търгували с отстъпка спрямо останалата част от пазара, според търговци. По-големите инвеститори, включително някои борсово търгувани фондове (ETF) с руско злато на стойност над 1 милиард долара, изглежда не са продали.
Нашите ETF не са в състояние да извадят всички руски метали от счетоводните си баланси в кратък срок“, каза говорител на Zürcher Kantonalbank.
„Потенциалните загуби не биха били съвместими с нашето доверително задължение към нашите клиенти и продажбата му в момента не е възможна поради настоящата ситуация.“
Настоящите ETF запаси на Zürcher Kantonalbank от около 160 тона злато идват главно от швейцарски рафинерии, а делът на руското злато е незначителен, според говорителя на банката.
Широко разпространеното и бързо изчистване на руското злато от портфейлите на инвеститорите може да понижи цената му някъде между 1 и 40 долара за унция в сравнение с неруското злато, казаха хора от индустрията.
Най-малко 12 милиарда долара руско злато се съхранява в трезори в Лондон, Ню Йорк и Цюрих, според анализ на Reuters на данни от 11 големи инвестиционни фонда. Общата сума вероятно е значително по-голяма, но няма публично достъпни числа, които да я определят количествено.
Ако руското злато се търгува с отстъпка от 5 долара за унция, цената на фондовете за замяна на метал на стойност 12 милиарда долара ще бъде около 34 милиона долара.
Анализ на Reuters на инвестиционни данни показва, че делът на руското злато в осем големи ETF фонда всъщност е нараснал до 7% средно в средата на юли от 6.5% в средата на март.
Някои участници на пазара на злато продължиха с продажбата на своите руски активи, но имаха тенденция да имат по-малко за разтоварване.
Кралският монетен двор на Великобритания, например, заяви, че има руски кюлчета на стойност около 40 милиона долара в своя ETF и се е отървал от тях до средата на март.
Други се опитват да намалят руските си притежания с течение на времето, като искат от банките, които съхраняват тяхното злато, постепенно да намалят разпределението си или отказват да приемат руски златни кюлчета при нови доставки.
Мениджърът на активи Abrdn каза, че е поискал от своята банка да намали руските си дялове. В средата на март руското злато представляваше 10% от приблизително 45 тона, държани в Aberdeen Standard ETF. До средата на юли този дял е спаднал до 9.8%.
Тези, които търсят по-бърз изход, междувременно са оставени в безизходица.
Всеки има един и същ проблем. Всеки иска да го реши, никой не знае как“, каза източник от голям инвестиционен фонд.