Инвеститорите наказаха Meta за „суперголемите и ужасяващи“ разходи
Компанията майка на Facebook регистрира 20% дневен спад в цената на акциите след обявяването на лошите финансови резултати
Уолстрийт вече губи търпение заради огромните и експериментални залози, които прави директорът на Meta Марк Зукърбърг за неговия проект за метавселена. Проектът му е отговорен за увеличаване на общите разходи на компанията с една пета през третото тримесечие, пише Reuters.
Инвеститорите побързаха да продадат акциите на Meta Platforms Inc, като в рамките на няколко часа в сряда книжата се обезцениха с близо 20%, изтривайки 67 милиарда долара от пазарната стойност на компанията майка на Facebook. Разпродажбата дойде след оповестяването на финансовите резултати за третото тримесечие, а те показаха отново влошаване.
Meta обяви, че общите ѝ разходи могат да се повишат с до 16% през следващата година и очаква, че оперативните загуби на Reality Labs – звеното, отговорно за съживяването на метавселената – ще нараснат значително през следващата година.
Един акционер на компанията наскоро изрази загриженост, наричайки тези инвестиции „супер големи и ужасяващи“. Анализаторите в сряда ги нарекоха „объркващи“, а неспособността на Meta да намали разходите е „изключително обезпокоителна“.
По време на конферентен разговор след публикуването на тримесечния финансов отчет, анализаторът на Jefferies Брент Тил коментира:
Мисля, обобщавайки как се чувстват инвеститорите в момента, че има твърде много експериментални залози за сметка на доказалите се залози… Мисля, че всеки би се радвал да чуе защо смятате, че това се отплаща.“
През тримесечието юли – септември загубите на Reality Labs нараснаха до колосалните 3.67 милиарда долара от 2.63 милиарда долара година по-рано. Приходите са почти наполовина.
„Би било грешка за нас да не се фокусираме върху никоя от тези области, които ще бъдат фундаментално важни за нашето бъдеще“, каза Зукърбърг по време на разговора.
Знам, че понякога, когато развиваме нов продукт, хората се питат: „Хей, харчите всички тези пари и сте произвели само това нещо?“, но мисля, че това не е правилният начин да мислим за това.“
„... ние извършваме водеща работа, която ще се превърне... в крайна сметка в зрели продукти в различни периоди от време през следващите пет до 10 години“, каза Зукърбърг.
Той говори за различните усилия на компанията, включително наскоро представените слушалки за виртуална и смесена реалност, наречени Quest Pro, които са на цена от 1500 долара, и метавселената, където хората могат да изразяват себе си чрез аватари.
Той каза, че Meta инвестира в две други области: добавена реалност и невронни интерфейси.
Висок залог
„Метавселената... изглежда като един голям хазарт предвид икономическата криза“, каза Паоло Пескаторе, анализатор в PP Foresight, добавяйки, че пътуването, което предстои, ще бъде „дълго и болезнено“.
Хората не бързат да си купят VR слушалки или дори да гледат 360-градусови видеоклипове... Новото устройство все още се чувства като скъпа играчка“, каза той.
Във време, когато други технологични компании, като Microsoft и Alphabet, съкращават работни места или забавят наемането, броят на служителите на Meta се повиши с 32% през третото тримесечие спрямо края на второто.
В отворено писмо до Зукърбърг в понеделник, акционерът Altimeter Capital Management призова Meta да рационализира дейността си чрез съкращаване на работни места и капиталови разходи.
Фондът предложи Meta да ограничи годишните инвестиции в метавселената до 5 милиарда долара вместо сегашните 10 милиарда долара.