Инвеститорите в България все още са предпазливи към нови офис проекти
Въпреки очакванията за масово свиване на пазара вследствие на променения модел на работа заради COVID, пазарът в София се развива интензивно
Независимо от наличието на интерес от страна на търсенето, инвеститорите в имоти на тези пазари все още проявяват предпазливост по отношение на стартиране на нови проекти. До този извод стигат от консултантската компания Colliers в последния си доклад за пазара на офис площи в България.
Според изследователите причината за този факт се дължи на все още скромната активност на наемателите, както и на несигурността относно бъдещите условия на труд в средносрочен и дългосрочен план.
Въпреки очакванията за масово свиване на пазара вследствие на променения модел на работа заради COVID, пазарът в София се развива интензивно. Търсенето продължава да се увеличава, което основно се дължи на представителите на IT и аутсорсинг сектора, а предлагането все още не може да му отговори напълно.
Според последните данни на Colliers към първото тримесечие на 2023 г. предлагането на офиси клас А и Б в столицата възлиза на 2 432 900 кв.м. с допълнителни 283 500 кв.м. в строеж. Свободните офиси клас А и Б са 11%, а наемните нива - 14 евро/кв.м./месец (клас А) и 10 евро/кв.м./месец (клас Б).
Предлагането на офис площи клас А и Б в Пловдив достигна 270 700 кв.м. Това представлява увеличение от около 5.9% в сравнение с предходната година. Свободните площи бележат тенденция на спад от най-високата си стойност, достигната през 2020 г., когато започна пандемията от COVID-19. В момента делът им е 11.4%. Офисите клас А представляват по-голямата част от общия обем с дял от 56%.
Предлагането на съвременни офиси във Варна се увеличава с 4.4% на годишна база и надхвърля 280 900 кв.м. Процентът на незаетите площи е 10.6 - незначително намаление спрямо предходния период. В града има само около 9 400 кв. м. офиси в процес на активно строителство. Общо 54% от съществуващите площи се намират в сгради клас А.
Предлагането на модерни офиси в Бургас изостава от това в Пловдив и Варна, въпреки че се е увеличило с около една трета (концентрирано в един проект) и вече е почти 91 000 кв. м. Процентът на незаетите площи в града традиционно е около 5-6%, но към датата на проучването на Colliers е 20.6% в резултат на завършването на един голям проект.
В Русе ситуацията е такава, че предлаганите офис площи са 79 200 кв.м. - 51% са клас А и 49% - клас Б. По-голямата част от тях (75%) са разположени в крайградските райони и само 12% - в център и 13% - в широк център. Около 5 500 кв. м. са в процес на изграждане. Средните наемни нива за офиси клас А са около 7 евро /кв. м/месец.
Предлагането в Стара Загора възлиза на 42 200 кв.м. В града няма офис сгради клас А, липсват и големи проекти в процес на изграждане. Наличните площи са почти равномерно разпределени между централните (48%) и крайградските райони (52%). И тук всички площи през последната година са усвоени единствено от ИТ компании.
Общото предлагане на офис площи в Благоевград е около 16 500 кв.м. Там няма проекти клас А, както и такива на етап в строеж. Офисите са разположени предимно в широк център - 42%.
Изводът, до който достигат от Colliers e че повечето регионални градове разполагат с потенциал да отговорят на изискванията на постоянно развиващото се корпоративно търсене.