Иран наложи санкции на 15 американски компании
Техеран заплаши ЦРУ и армията на САЩ, че ще ги обяви за терористични организации
Иран наложи санкции на 15
американски компании, обвинявайки ги, че подкрепят тероризма, репресиите и
израелската окупация на палестински територии, които палестинците искат да
превърнат в бъдеща своя държава. Мярката вероятно е отговор на санкциите,
наложени по-рано от САЩ на
Техеран, съобщава AP.
Списъкът със санкционираните е разнообразен и включва американски компании за недвижими имоти, производител на оръжие и много други. Той изглежда повече символичен, отколкото реален, тъй като фирмите не е известно да развиват бизнес в Ислямската република.
В изявление на Министерството на външните работи, цитирано от държавната информационна агенция ИРНА, се посочва, че санкциите забраняват на американските компании всякакви споразумения с ирански фирми, а техните бивши и настоящи директори няма да получават достъп до близкоизточната държава. Някои от активите на компаниите в Иран пък могат да бъдат конфискувани.
„Санкционираните компании са участвали, директно или индиректно, в бруталните зверства, извършени от ционисткия режим, който окупира палестинските територии, или са подкрепяли терористичните действия на режима и развитието на ционистките селища на Израел на палестинска земя“, се казва в изявлението.
Санкциите са обявени за „реципрочен акт“, без да се уточнява на какво. Те идват след като през февруари администрацията на Тръмп санкционира повече от 24 души и компании от ислямската република, свързани със скорошен тест на балистична ракета.
Една от санкционираните компании е производител на военни превозни средства и е изпълнявала поръчки за израелската държава. Други 2 произвеждат прочутите пистолети Magnum и Desert Eagle, които преди това са били правени в Израел.
В същото време старши ирански депутат заяви, че страната ще подготви закон, който да обяви американската армия и ЦРУ за терористични групировки, ако Конгресът на САЩ обяви Революционната гвардия на Иран за терористична организация.
Председателят на парламентарната комисия по национална сигурност и външна политика Аладин Боруджерди заяви, че преминаването към по-нататъшни санкции към Революционната гвардия противоречи на ядреното споразумение от 2015 г., което Ислямската република постигна със САЩ и останалите водещи световни сили.
Споразумението задължи Иран да ограничи обогатяването на уран в замяна на премахване на някои от икономическите санкции. Преди няколко месеца американският авиопроизводител Boeing сключи сделка за 16.6 млрд. долара с Техеран за доставката на пътнически самолети.
САЩ и Иран нямат дипломатически отношения от 1979 г., когато въоръжени студенти щурмуваха американското посолство и държаха 52 американци като заложници в продължение на 444 дни. Напрежението между двете държави понамаля след постигането на ядрената сделка от умерения президент Хасан Рухани, въпреки че хардлайнерите арестуваха всички, имащи връзки със Запада.
Обявяването на санкциите идва малко преди президентските избори през май, в които Рухани се очаква бъде преизбран.