Япония отчита 41-годишен рекорд при инфлацията
По-бързо е поскъпвал животът само през 1981 г., когато икономиката процъфтяваше
Основните потребителски цени в Япония, които изключват променливите разходи за пресни храни, но включват разходите за енергия, са се повиши с 3.7% през ноември спрямо година по-рано, показват данни от днес. Това съвпада с пазарните прогнози, а инфлацията расте в сравнение с регистрираните 3.6% през октомври, предава Reuters.
Това е най-голямото покачване на показателя от 41 години насам – през декември 1981 г. индексът се повишава с 4% на фона на процъфтяващата икономика и все още непреодоления шок от петролната криза през 1979 г.
Данните показват, че компаниите в Япония продължават да прехвърлят растящите разходи върху домакинствата – знак, че повишенията на цените продължават и могат да държат централната банка под натиск да ги намали.
Индексът, който включва и цените на пресните храни (CPI), отчита запазване на ноемврийското си равнище от 3.8%, спрямо година по-рано.
Въпреки че много търговци на дребно планират увеличения на цените на хранителните продукти през следващата година, перспективите за инфлация и времето за евентуални корекции на политиката на Банката на Япония са объркани заради риска от глобална рецесия и несигурността относно темповете на повишаване на заплатите, казват анализатори.
Препятствието за нормализиране на политиката е голямо. Глобалната икономика може да се влоши през първата половина на следващата година, което затруднява Банката на Япония да предприеме стъпки, които могат да се тълкуват като затягане на паричната политика“, заяви Такеши Минами, главен икономист в изследователския институт Norinchukin.
Тази седмица Централната банка на Япония обяви изненадващо, че ще позволи по-широк диапазон на движение на лихвите по дългосрочните правителствени облигации. Ход, който бе разчетен от анализаторите, като стъпка към затягане на паричната политика. По-рано днес стана ясно, че още през октомври членовете на ръководството на Банката на Япония са обсъждали промяна на политиката, водена от десетилетия за ултраниски лихвени нива.