Йената потъна до 24-годишно дъно спрямо долара
Тенденцията се задълбочава на фона на горещите данни за американската инфлация
Йената падна в понеделник до най-ниското си ниво спрямо долара от 24 години насам, тъй като разликата между японската и щатската референтна доходност се увеличи. Това се случи на фона на горещите данни за американската инфлация, довели до по-високи доходности на държавните облигации на САЩ.
Доларът се повиши до 135.22 йени, най-високото си ниво от октомври 1998 г., предава Reuters. Този връх идва, след като по-рано валутата се повишаваше през всяка от последните седем сесии на фона на все по-очевидното разминаване на политиките на централните банки в чужбина и тази в Япония.
Усилията на централните банки да повишат лихвените проценти за ограничаване на инфлацията ще останат на фокус тази седмица. Очаква се Федералният резерв и Английската централна банка да вдигнат лихвите, като има шанс примерът им да последва и Швейцарската национална банка.
За Банката на Япония обаче прогнозата за такова нещо е малка. В понеделник тя заяви, че ще купи 500 милиарда йени (3.70 милиарда долара) японски държавни облигации още утре като част от политиката си да поддържа еталонната 10-годишна доходност в рамките на 0.25 процентни пункта от своята 0% цел.
За сравнение референтната 10-годишна доходност в САЩ достигна 3.2% рано в понеделник, след като в петък нарасна с близо 12 базисни точки.
Двугодишната доходност на САЩ удължи петъчните печалби до 3.194%, най-високата стойност от края на 2007 г.
Инфлацията в САЩ надмина очакванията, давайки тласък на залозите, че Фед ще трябва да повишава лихвите още по-агресивно. Очакванията са за най-малко едно увеличение от 75 базисни пункта, което би било най-голямото повишение, взето за една среща, от 1994 г. насам.
По-високите цени на енергията също навредиха на платежния баланс на Япония и това допълнително натежа на йената.
„За йената това, което можеше да се обърка, се обърка и продължава да се обърква“, каза Пол Макел, глобален ръководител на FX изследвания в HSBC, добавяйки, че е важно да се следи дали японските инвеститори са готови да поемат по-нехеджиран валутен риск в своите портфейли.
Голямото нещо сега е дали местните жители започват да променят своето т. нар. съотношение на валутно хеджиране, което може да доведе до по-устойчиво търсене на чуждестранна валута спрямо японска йена. Ако е така, това поддържа отслабването на валутата или поне спира засилването ѝ.“
Спадовете в понеделник са последвани от краткотрайно нарастване на йената късно в петък, когато правителството и централната банка на Япония заявиха, че са загрижени от неотдавнашните ѝ резки спадове – рядко съвместно изявление, разглеждано като най-силното предупреждение досега, че властите могат да се намесят, за да подкрепят валутата.
Очакванията за по-ястребов Фед тласкат нагоре долара не само спрямо йената. Индексът на долара, който проследява зелените пари спрямо шест конкурентни валути, беше с 0.3% по-висок при 104.58, най-високото му ниво от четири седмици.
Еврото се понижи на 1.0490 долара, спад от 0.23%, а стерлингите бяха с 0.23% надолу до 1.2287 долара, получавайки малка подкрепа от очакванията, че Bank of England ще повиши лихвите в четвъртък, което ще бъде петото ѝ увеличение от декември.
Швейцарската национална банка също предстои да се събере тази седмица и очакванията са за увеличение с 25 базисни пункта.
Благоприятният към риска австралийски долар загуби цели 0.6%, падайки до 0.6998 долара. Това е най-ниското ниво за три седмици и половина, тъй като страховете за въздействието на по-високите лихвени проценти накараха инвеститорите да посегнат към по-сигурни активи.
По същия начин биткойн, също считан за рисков актив, беше под натиск и падна до ново 18-месечно дъно от 24 888 долара. Потъването последва новината, че фирмата за кредитиране на криптовалута Celsius Network ще постави на пауза тегления и преводи между акаунти поради „екстремни пазарни условия“.