Женски работи
Малко държави и компании имат политики за дамите в менопауза, но търсят справяне с предизвикателствата на това табу в управлението на човешкия капитал
Това не се случва в България. Или поне никой не говори за това. Но, според британско изследване от края на 2023 г. 23% от анкетирани жени на възраст 40-60 г. обмислят да напуснат работа, защото се справят трудно със симптомите на пери- и менопаузата.
Макар и извадката е да е малка - от близо 2000 работещи жени, тя потвърждава, че предизвикателството на този преходен житейски период има влияние върху динамиката на работната сила. Британската неправителствена организация Enable изчислява, че жените в менопауза са 23% от работната сила в Обединеното кралство, а икономическите загуби от симптомите на менопаузата достигат 1,88 млрд.паунда годишно поради загубени работни дни. 10% от жените в тази възраст са били принудени да напуснат работа.
В Европейския съюз менопаузата още е по-скоро тема табу в офиса. BBC цитира Тамсен Фадал, американска журналистка и поддръжник на подкрепата на жените в тази възраст, която казва: „За много хора темата за менопаузата остава табу. Никой не е искал да говори за това - от нашите майки до нашите лекари, така че как биха могли работодателите? Да отидеш и да изразиш нуждите си е страшно. Страхът, че ще остареем и ще напуснем работното място, не е напуснал съзнанието ни“.
Но промяната вече се усеща. Европейският институт по женско здраве отбелязва, че Старият континент изостава, но възприема нов подход към това табу в управлението на човешкия капитал. В началото на 2022 г. Европейската комисия получи запитване от група евродупутати как смята да се справи с предизвикателството и стигмата на менопаузата на работното място. „Ограничаването на менопаузата до медицинската и частната сфера и неспособността да се разгледа менопаузата като проблем на работното място все по-често води до недостатъчна защита на работещите жени и ранно напускане на пазарите на труда, като по този начин увеличава риска от икономическа зависимост на жените, бедност и социално изключване, допринася за загубата на знания, умения и опит на жените и води до значителни икономически загуби“, се казва във въпроса, публикуван на уебсайта на ЕП. Отговорът на комисаря по въпросите на равенството бе, че всякаква политика в тази насока все още е в процес на разработване и ЕС не събира данни по темата.
В малко страни в Европа има политики за жените с менопауза на работното място или политики, насочени към нуждите на жените, изпитващи симптоми на менопауза. В Ирландия има пет обществени специализирани клиники за лечение на жени с по-тежка менопауза. Работи се и по промяна на работната среда или ритъм, така че жените да останат здрави и активни. Една от посоките е 4-дневна работна седмица за служителките над 50 г.
През 2021 г. министърът на заетостта на Обединеното кралство публикува доклад с препоръки за подкрепа за жени в менопауза. В отговор на този доклад, през 2023 г. правителството назначи първия си посланик/специален служител по заетостта в менопаузата, за да се проучи как да се подобри работното място за жените в тази възраст.
През февруари 2023 г. Испания стана първата европейска държава, която призна правото на менструален отпуск. Това е стъпка в разширяване и на подкрепата на жените в менопауза.
В България работещите жени на възраст 20-64 г. са 1,4 млн. души и представляват 47,7% от работната сила по данни на НСИ от 2023 г. На ниво здравна грижа с държавни средства няма специални държавно финансирани пакети, насочени към жените над 40 г. Едва след 45-ата година имат право на мамография на всеки 2 години. Има недостиг и на лекари, които предлагат специфична подкрепа, а за психологическа подкрепа се заговори едва наскоро през различни бизнес и социални инициативи.
Непредставително проучване за целите на този материал показа, че въпросът е нов за специалистите по управление на персонала. В международните компании и големи български фирми се предлагат допълнителни здравни услуги и профилактични прегледи на дамите, възможност за гъвкаво работно време за родители. Едно от опасенията е, че прилагането на такива практики би предизвикало възрастова или полова дискриминация.
Левена Лазарова, изпълнителен директор на Фондация „Будителките“, и Марта Попова, специалист по управление на персонал, споделиха своята гледна точка по темата:
Левена Лазарова: От жената се очаква „да търпи“
Левена Лазарова е съиздател и главен редактор на медиите „Момичетата от града“ и „От града“ и изпълнителен директор на Фондация „Будителките“. Организатор на първия български Форум за женско здраве – Снимка Личен архив
Г-жо Лазарова, защо е важно женското здраве за общественото благополучие? Има ли подкрепа за него у нас?
Женското здраве е важно поради много причини. Не само защото жените наброяват половината от населението, не само защото дават живот, а в икономиката има цели професии и дори сектори, които са феминизирани. Политиката на държавата ни в много области е в подкрепа на жената. Дългото платено майчинство ни отличава от редица европейски държави, държавата плаща и за инвитро процедури. Това ни дава възможност да са справяме с най-голямото предизвикателство - раждането на едно дете. Но в други отношения държавата е длъжник.
Защо, според Вас, периодът на пери- и менопаузата се оказва предизвикателен за жените?
Индивидуалната цена, която плаща жената в този период е много сериозна, включително и чисто икономически. Смята се, че една на десет жени средно напуска работното си място заради тежки симптоми. Колективната цена е огромна. Според американско изследване от 2023 г. стойността на намалената трудоспособност на жените струва на икономиката 1.8 млрд. долара на година, а разходите за здравеопазване са близо 2 млрд. Подобни са разходите и в Европа. В България още не говорим за този ефект и нямаме данни.
Има ли предразсъдъци относно женското здраве, които пречат на жените да се справят по-добре като личности и професионалисти?
Често жените, особено в малките населени места, не търсят помощ поради срам или страх. От друга страна, като цяло от жената се очаква „да търпи“ и да си мълчи, затова често отива на доктор в краен случай, често когато е станало късно. Редица лекари, особено от по-старата генерация, обясняват всичко с „хормонални проблеми“, когато в действителност има друго обяснение. Компаниите, които работят в областта на женското здраве – фармацевтични компании, изследователски центрове, лаборатории, здравни стартъп компании, клиники и пр., променят към добро ситуацията.
Марта Попова: Кариерата рязко изпада в застой
Марта Попова е експерт в областта на човешките ресурси с над 15 години опит. Мениджър „Човешки ресурси“ в мебелна компания „Еником М“ – Снимка Личен архив
Г-жо Попова, защо е важна грижата за женското здраве за бизнес благополучието на една компания?
Ако приемем, че жените представляват 50% от работната сила, те имат ключова в роля в това всеки бизнес да функционира правилно. Всеки работодател би желал да има здрави, уверени и отдадени служители, които да допринасят за просперитета на компанията. Темата за женското здраве е често пренебрегвана и в повечето случаи изобщо не присъства в програмите на компаниите за здраве и профилактика. С еманципацията на жените и тяхната равнопоставеност с мъжете по отношение на професионалното развитие, често работодателите не взимат под внимание особеностите на женския организъм и приемат, че в корпоративните среди са важни единствено бизнес поведението и постигнатите резултати, без значение от пола.
Все повече се говори за превенция на женското здраве и някои европейски държави разработват и внедряват мерки, с които работодателите да облекчат деликатното състояние на жените след 40- годишна възраст. В периода на пери и менопауза жените стават по-малко устойчиви на стрес и работата под напрежение само засилва симптомите.
Какви професионални предизвикателства срещат жените в този период?
Проучванията показват, че са склонни да напуснат работата си и да търсят по-облекчен режим, което пряко се отразява на техните възможности за професионално израстване. С други думи, кариерата на една жена може рязко да изпадне в застой поради невъзможността да се справи с рутинните задачи, крайните срокове, напрежението. Загубата на концентрация, засилената тревожност, безсънието, нестабилното емоционално състояние я карат да се чувства непълноценна и уязвима. Всички тези състояния са съпроводени с по-високи нива на кръвната захар, необясними болки в костите, усещания за студ или горещина. По време на работа, особено ако жената заема ръководен пост и от нея се очакват бързи, адекватни и смели решения, организъмът е под постоянен стрес, който влошава ситуацията и успехът е поставен под съмнение. Често емоциите взимат превес и това може да постави под риск адекватността на взетите решения.
Поради всички тези причини и деликатността по темата, повечето жени се затварят и опитват сами да се справят с тежкото положение. Няма как да разговарят с ръководителя си, тъй като им е ясно, че едва ли ще срещнат разбиране. Опитват се да се мобилизират и успяват за известно време, с цената на огромна загуба на работоспособност и физическо изтощение. В крайна сметка повече от 40% от жените в тази възраст обмислят решение за напускане или смяна на сферата, като с понижаването на тяхната производителност и ефективност рязко се понижават и техните приходи. Преминаването през този период може да се облекчи и да се контролира в известна степен, особено ако има разбиране по темата от страна на обществото, работодателите, близките и приятелите.
Готов ли е българският бизнес да приложи практики, които да улеснят зрелите жени в професионалния им живот?
Личното ми мнение е, че е рано да се отговори категорично. Тепърва в световен мащаб се заговори за правата на жените в период на менопауза, като в някои компании вече пакетите „Здраве“ са допълнени и разширени с пакет „Менопауза“ за жени над 40-годишна възраст. В други държави прилагат и политиката за 4 дневна работна седмица, както и допълнителни дни отпуск, психологическа помощ на работното място и други мерки, които да осигурят подкрепа и комфорт у жените в този труден период.
В България не е прието да се обсъждат с работодателя тези „интимни“ теми. Ще е необходимо време и на колегите от „Човешки ресурси“ да обмислят предложения, като ще трябва добре да се обосноват защо са необходими средства в подкрепа на женското здраве. Не на последно място, ще трябва да се обмисли и дали подобни „придобивки“ няма да се приемат като дискриминационен елемент по отношение на мъжете. Неотдавна се заговори и за т.нар. „мъжка менопауза“ или андропауза, при която нивата на андрогени спадат и се наблюдават нарушения на паметта, загуба на мускулна маса, остеопороза и други. Като цяло хората над 50-годишна възраст, независимо от техния пол, имат необходимост от повече почивка, спокойствие и разбиране.
Какво печели бизнесът и обществото, ако жените са здрави и силни?
След 40-годишна възраст жените в бизнеса са придобили висок професионализъм, който с радост биха предали на по-младите си колеги. Тяхното вродено майчинско чувство ги прави отлични ментори, а зрелостта им често печели по-голямо доверие у партньори и контрагенти. Едва ли има компания, която да не желае да задържи опитните си колеги, особено във времена на толкова затруднен пазар на труда. Тези, които подходят проактивно и иновативно към проблема с превенцията на женското здраве на работното място ще имат огромно преимущество като предпочитан работодател.