Живот на зелена или на опустошена планета
Доц. д-р Евгения Ковачева и нейните студенти търсят как да спрем разхищението на ресурси и да преминем към кръгова икономика
Промяната към зелено мислене за зелена кръгова икономика е кауза, с която доц. д-р Евгения Ковачева провокира своите студенти. Тя е преподавател и директор Научни политики в УниБИТ. Младите хора имат интерес към създаването и въвеждането на интелигентни решения за „умни“ домове и градове, за разделното изхвърляне на боклука и за по-здравословно хранене – благодатна „изходна позиция“.
Зелена кръгова икономика
Необходимостта от усъвършенстване и модернизиране на инфраструктурата според студентите е очевидна, затова те мислят какво би могло да се направи и как точно то да стане. Засега обаче предложенията им се измерват с единични примери. Единодушни са, че моделът от Несебър, където основната част от кофите за разделно събиране на отпадъците са под земята, може да се приложи и в други градове. Отпадъците са съпътстваща част от живота ни. Младите хора смятат, че е крайно време по нов начин да организираме процеса по събирането и оползотворяването им в цялата страна. Това коренно ще промени средата, в която живеем.
Знакови проекти
В момента студентите работят по два проекта, които използват т. нар. интегриран дизайн, при който проблемите се обхващат цялостно, а не едностранчиво. И двата проекта са по европейската програма Erasmus+: „Трансдисциплинарна методология за интегриран дизайн“ и „Справяне с климатичните промени чрез дизайн мислене за екологична икономика без отпадъци“. Първият е насочен към университетите, а вторият - към училищното образование. И в двата проекта се прилага подходът на дизайн мисленето. Това е широкоспектърна методология, ключова в създаването на иновации, при нея в центъра се поставя потребителският опит и преживяване. Този важен способ е усвоен и прилаган по време на Лятното училище през 2021 в Университета на Авейро в Португалия, както и в някои от курсовете на местна почва, в които се работи по проекти в областта на кръговата и безотпадната екоикономика.
Препъникамък
По време на занятията студентите осъзнават един основен проблем – налице е желание да се живее по щадящ природата начин, но е трудно да се предложат работещите решения, които цялото общество да приеме и да превърне в начин на живот. Младите хора обаче са мотивирани да търсят как да се намали разхищението на ресурси и в техните дипломни работи през последните години е залегнала темата за интелигентните зелени решения. Някои от тях представят софтуерни и хардуерни инфраструктурни реализации в съвременни домове, като главната насока е свързана с енергоспестяване и удобство. Други са все още на ниво теоретични постановки и са далеч от реализация. Но вече има убеденост, че всяко начало се нуждае от добра идея и от ентусиазъм тя да бъде осъществена.
Приложение
Студентският проект, който се откроява със своята иновативност, е по „Хоризонт 2020“ (BProS: Battery Protection and Saver, H2020, 761349 TETRAMAX, Call reference No. H2020-ICT-04-2017). Свързан е с използването на батерии за задвижване при мотопеди или скутери. Студентското решение постига по-голяма универсалност, енергийна и екологична ефективност при използването на батерии Проектната разработка е оценена много високо от координатора на проекта и е отличена като добра практика. След завършване на проекта студентите, които участват в него, са така ентусиазирани, че в момента създават своя фирма.
Движеща сила
В проекта „Трансдисциплинарна методология за интегриран дизайн“ партньор е Талинският университет. Техният опит, би трябвало да се проучи детайлно и да служи като пример как екоиновациите може да са генератор в прехода към кръгова икономика и насърчаване на зелените инвестиции в енергийната трансформация и чистите технологии. Онова, което би сработило на наша почва, може да бъде интегрирано в местните практики. Кампанията „Световен ден на почистването“, която вече има своите прояви и у нас, води началото си от организираното през 2008 г. в Естония ликвидиране на незаконни сметища из цялата страна. Това е само знак, че поискаме ли като общество да живеем в чиста среда, щадяща природата, ще открием и движещата сила, която създава устойчивата система за кръгова зелена икономика.
Нямаме ПЛАНета Б
Предстои човечеството да намери разумния баланс между икономиката, която се стреми да произвежда повече, и ресурсите на земята, които все пак са ограничени. Ще трябва да се намери приложение на отпадъците, които превземат океани и морета, цялата планета. Но това ще стане, когато всички осъзнаем, че нямаме ПЛАНета Б.
Студентите на доц. Евгения Ковачева стават част от решението на екологичните проблеми. Те са убедени, че креативността и екоиновациите не може да са само добро намерение за бъдещето, нужни са решителни действия и конкретни постижения, въведени в практиката.