Животновъди настояват за минимална изкупна цена на млякото
Това е антиконкурентна практика, но Европейският съюз позволява на първичните производители да се сдружават и да фиксират сами цени
Млекопроизводители настояват за въвеждането на защитна минимална цена на прясното мляко. Заради растящите производствени разходи и все по-скъпата електроенергия фермерите са поредният бранш, който твърди, че е изправен пред фалит и настоява за намеса на държавата в пазара. Цената на качественото сурово мляко трябва да стане 1 лв., твърди председателят на асоциация Обединени български животновъди (ОБЖ) Бойко Синапов.
Престъпление е млякото да се изкупува на 0.60 лв. Апелът ми към всички колеги животновъди е да защитават това, което произвеждат. Трябва да се скъси веригата. Съветвам млекопроизводителите да бягат от прекупвачите. В момента мандрите имат нужда от суров продукт. Ако отпаднат прекупвачите, до Нова година цената на млякото ще достигне 1 лв.“, каза Синапов.
Според него прекупвачите печелят на гърба на производителите и е убеден, че съществува вариант печалбата да остане за стопаните. „Просто трябва да се обединим. Нямаме друг вариант. Хаосът, който създаде инфлацията, ще принуди много фермери да се откажат от производство на мляко. Държавата и контролните органи трябва да се задействат. Кой контролира прекупвачите у нас? Затова губим и производители от целия земеделски сектор. Трябва да се въведе минимална защитна цена на суровото мляко“, обясни председателят ОБЖ.
За да няма масови фалити, е необходимо да се защити продукцията на производителите, категоричен е Синапов.
Никой не спира млекопроизводителите да прескочат прекупвачите. Единственият сектор от икономиката, който в Европейския съюз е изключен от санкции на монополното законодателство, е първичното производство на земеделска продукция. Например, млекопроизводителите от района на Враца могат да се съберат и да си направят сдружение или кооператив. И да се договарят за цената директно с мандрите. Това не е против закона. Мандрите не могат да го направят, но на производителите е разрешено. Явно те искат някой друг да им свърши работата“, обясни икономическият експерт Николай Вълканов.
Той е категоричен, че няма как да се случи въвеждане на минимална изкупна цена в рамките на свободен пазар.
Икономистът Адриан Николов от Института по пазарна икономика (ИПИ) също коментира дали е възможно реализирането на искането на млекопроизводителите. "При свободен и конкурентен пазар не може да се говори за въвеждането на минимални цени. В началото на пандемията млекопроизводители и зеленчукопроизводителите поискаха въвеждането им, за да си защитят пазара. Но това е антиконкурентна практика. Представете си, че на пазара се опитва да стъпи нов производител на кашкавал и той реши да подбие цените с 20-30%, дори и да работи на загуба. Но при наличие на минимална цена това би било невъзможно. Въвеждането на подобна мярка цели и да не се допускат нови играчи на пазара“, обясни Николов.
Припомняме, че през 2015 г. от Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите в България поискаха от държавата въвеждането на минимална защитна цена на хляба. От Института за пазарна икономика (ИПИ) тогава обясниха, че искането нарушава законите на страната. В Закона за защита на конкуренцията е посочено, че са забранени всякакъв вид споразумения между предприятия, решения на сдружения на предприятия, както и съгласувани практики на две или повече предприятия, които имат за цел или резултат предотвратяване, ограничаване или нарушаване на конкуренцията на съответния пазар.