Жребий ще определи кой да остане в КЕВР
Управляващите предлагат промени в Закона за енергетиката за избор на нов състав на регулатора
„Продължаваме промяната“, БСП, „Има такъв народ“ и „Демократична България“ внесоха предложение за промени в Закона за енергетиката. Те са насочени изцяло към независимата Комисия за енергийно и водно регулиране (КЕВР), чийто състав новото правителство иска да смени.
От предложенията на управляващите става ясно, че идеята е да се намали съставът на КЕВР от деветима на петима членове. В момента четирима от тях са със стаж в областта на енергетиката, двама – в областта на водоснабдяването и канализацията и по един в областта на икономиката и правото.
Идеята на управляващите е да махне двамата с изтекъл мандат, един от които е председателят Иван Иванов, а другият е Евгения Харитонова (ГЕРБ), както и двамата с икономически и юридически стаж – Ремзи Осман (ДПС) и Георги Добрев (ГЕРБ). Така лесно бройката се свива до пет, колкото ще бъде записано в закона.
Чрез жребий пък ще бъдат отстранени двама от оставащите трима членове със стаж в областта на енергетиката, които в момента са Владко Владимиров и Александър Йорданов ("Патриотичен фронт") и Георги Златев ("Воля"). След отстраняването им броят на членовете на КЕВР ще падне до общо трима, където влизат и двамата със стаж в областта на водоснабдяването – Димитър Кочков (БСП) и Пенка Трендафилова ("Воля"). Поради това ще се наложи да се назначат впоследствие още двама.
Използването на жребий е записано и в сега действащия Закон за енергетиката, като по този начин бяха сменени и някои членове през 2018 г.
В мотивите към законопроекта се посочва, че чрез предложената промяна се оптимизира числения състав на комисията като независим колегиален орган, като ще бъдат реализирани и „значителни финансови икономии“. Също така пише, че с предложението се цели за членове на Комисията да бъдат избирани единствено „тесни специалисти с доказан опит в областта на енергетиката и водоснабдяване и канализации“.
Други промени
Поправките в основния енергиен закон предвиждат още, че пълномощията на член на комисията ще се прекратяват предсрочно при невъзможност той да изпълнява задълженията си повече от 3 месеца“. В момента този срок е "над 6 месеца".
В законопроекта се допълват и критериите за стаж на кандидатите, като се уточнява, че ще се допускат и такива с опит:
- в дружества за финансови и банкови услуги, свързани с енергийния сектор;
- в концесионери на подземни богатства от енергийния сектор;
- в енергийни дружества от Европейския съюз;
- в държавни или общински органи или органи на Европейския съюз, свързани с енергийни сектор;
- в научна и преподавателска дейност, свързана с енергийния сектор.
Законопроектът е внесен в деловодството на Народното събрание във вторник и още в четвъртък е предвидено да се гласува на първо четене в енергийната комисия. Липсата на по-дълъг период за обществено обсъждане говори, че партиите бързат да сменят състава на регулатора.
В Комисията по енергетика към Народното събрание ще бъдат обсъдени и процедурни правила за условията за предлагане на нов председател и член на КЕВР на мястото на тези с изтекли мандати – Иван Иванов и Евгения Харитонова. Тази тема бе отложена миналата седмица, за да бъде обсъдена първо на коалиционен съвет преди да бъде дискутирана с останалите партии в парламента.