Кабинетът обяви краткосрочни мерки в помощ на бизнеса
Държавата ще покрие 60% от заплатите на служители пред съкращения в доказано засегнати от коронавируса фирми
~ 4 мин.
Фирмите, които са доказано засегнати от мерките срещу разпространението на коронавируса и които планират да съкращават работници, ще могат да кандидатстват за държавна субсидия, така че да се предотврати принудителното освобождаване на работници. Идеята е Агенцията по заетостта да покрие 60% от месечното им възнаграждение за един месец. Мярката е краткосрочна и засега става дума за един месец.
Това стана ясно от думите на финансовия министър Владислав Горанов по време на извънреден брифинг, заедно с вицепремиера Томислав Дончев и други ресорни министри.
Въпросните 60% от месечното възнаграждение така или иначе биха били платени от Агенцията по заетостта на тези служители, ако те бъдат съкратени от работа и отидат на трудовата борса. Затова идеята е чрез субсидията да се даде шанс на бизнесите, които срещат краткосрочни пречки да запазят размера на работната си сила, да запазят служителите си и да не им се налага след това да търсят нови.
Най-пряко засегнати са бизнесите в сферата на туризма, хотелиерство и ресторантьорство, барове и дискотеки. Малките и средни предприятия също ще бъдат ударени силно.
С Българската банка за развитие се обсъждат възможностите за подкрепа на бизнеси, страдащи от ликвидна недостатъчност. Конкретните параметри предстои да бъдат обявени допълнително, като от думите на Горанов стана ясно, че държавата е готова да освободи определен ресурс по тази линия.
“Тънък е балансът между възможностите на фиска, който се пълни от бизнеса, и неговата цел да поддържа дейността на държавата”, изтъкна финансовият министър. По думите му България следи какво правят останалите държави, но всяка действа според “собствената си черга” и възможности. Той обясни, че ако ситуацията се задълбочи още повече, държавата трябва да може да гарантира функционирането на основни сектори, като здравеопазване и сигурност.
“Добрата новина е че имаме резерви, но при сериозна стагнация може да се изчерпят много бързо”, допълни още той. Целта на краткосрочните мерки е да се закрепи положението в критичния момент, за да може в средносрочен план да се възстанови нормалният стопанския живот.
На въпроса как гледа държавата на идеята за “банкови и данъчни ваканции” Горанов отвърна: "Нека на този етап се ограничим до детската ваканция”. Според него едва ли банките ще имат проблем да проявят гъвкавост за кратко, но не бива да се допуска в дългосрочен план да се натрупат недобросъвестни задължения.
По думите на министъра, досега държавата е изхарчила "няколко десетки милиона" около задълбочаващата се през последните седмици криза с коронавируса, включително за оборудване и дезинфектанти например.
Какво още
Удължава се също така срокът за счетоводните и годишните финансови отчети с отстъпка, който по принцип е до края на март. Сега той става 30 юни, като целта е да се предотврати струпване на хора в институциите.
В следващите дни и седмици ще бъдат преоценени големите инвестиционни проекти, в това число и в сектора на въоръжените сили. При възстановяване на нормалния ритъм, държавата ще се върне отново към плановете си, увери Горанов.
20 млн. лева ще бъдат осигурени по ОП “Човешки ресурси” за предоставяне на допълнителните 1000 лева към заплатите на медиците “на първа линия”. Средствата ще послужат и за осигуряването на безопасна работна среда, транспортиране между болници и домове на засегнати, включително и за справянето със стреса сред лекарите и медицинските лица.
Още 20 млн. лева по същата програма ще се насочат към общините за разширяване на обхвата на патронажната грижа, обхваща както хора в неравностойно положение, така и тези под карантина. В момента например социални работници разнасят храна, дезинфектанти и други необходими неща на граждани, които нямат възможност сами да се погрижат за себе си.
Пенсиите на работещите пенсионери пък ще бъдат дистанционно преизчислени, така че да не им се налага да ходят в НОИ.
Сектор транспорт
Осигурен е коридор за тежкотоварните превози, преминаващи транзит през България, която е кръстопътна между Европа и Близкия изток и Азия, каза транспортният министър Росен Желязков. Целта е да се гарантира свободното преминаване на стоки, а камионите да напускат бързо страната.
Държавата е в контакт и със Словения, Хърватия и Сърбия, откъдето преминават българските шофьори към и от Италия. Транзитното им преминаване от там е осигурено, увери Желязков.
Ограничават се полетите от Италия и Испания, като в понеделник и вторник ще се даде гратисен период на българите в тези страни да могат да се приберат у дома – “с ясното съзнание, че ще бъдат под карантина”, каза министърът. За след това се обсъжда с “България еър” възможността за извършване на допълнителни полети.
Желязков призова да не се предприемат пътувания с автомобил към Европа – както за да се предотврати разпространението на вируса, така и защото връщането обратно ще е още по-трудно, тъй като много граници се затварят.
От гледна точка на вътрешния транспорт, не се планира редуциране на влакове. Пътуванията и сега са силно намалели, а наличието на повече превози ще даде още по-голямо санитарно разстояние между пътниците.
С автобусните превозвачи и кметовете се коментират в движение транспортните схеми и при нужда те ще бъдат преосмислени.
Ново звено
Създава се ново логистично звено, чиято цел ще е да се обезпечи заявяването, производството и разпределението на защитни материали. Такива са нужни не само на болниците, но и на много други звена, като социалните служби, полиция и гранична полиция.
Логистично-координационният център ще оглави главен комисар Николай Николов.