Кабинетът „Петков“ е осигурил непосилно скъп за бизнеса газ
„Булгаргаз“ преговаря с „Газпром експорт“ за доставки, но засега руснаците не дават отговор на България
Нямаше къде да разтоварим танкерите. Слотовете, които съществуваха към 3 август, когато встъпихме, бяха разпродадени. Включително с разширението на Ревитуса. Можехме да ги закупим от частни посредници, но цената обаче беше такава, че би довела до газ, който на практика няма кой да купи в България. Това каза служебният министър на енергетиката Росен Христов в интервю за bTV, коментирайки завещаните от кабинета „Петков“ 4 + 3 танкера с втечнен природен газ, за които обаче не бяха подсигурени нито слотове за регазификация, нито капацитет за пренос до българската газопреносна система.
За септември двата танкера са пристигнали на цена почти двойна на тази, която асоциациите казаха, че е пределна“, каза Христов.
Той цитира позиция на работодателите, които посочиха, че могат да понеса – те и потребителите – цена от 250 лв. за мегаватчас. Т.е. кабинетът „Петков“ е закупил газ, заедно с всички такси за доставката до България, на рекордната цена от близо 500 лв. за мегаватчас.
Ние сега този газ, доставен от предишното правителство, на практика няма какво да го правим. Някои консуматори не го купуват, минават на алтернативни. Други го купуват, но не е ефективно за тях, пускат служителите си в неплатен отпуск, или затварят производства“, каза Христов.
Той обясни, че служебното правителство е предприело нов подход – ще се опита да подсигури слотове и капацитет за пренос, след което ще договаря танкерите.
„В средата на октомври Гърция ще обяви търг за слотове за догодина. Това е стратегията ни – първо слотовете, после оферта за танкери. Танкерите са повече от слотовете. Доставчиците дават по-добра цена при наличие на слотове, защото могат да си оптимизират логистиката“, каза енергийният министър.
Той обясни, че е било напълно невъзможно да намерят слотове за танкерите на Кирил Петков, като са успели да договорят само един с Турция и то благодарение на изключението, което съседите ни са направили за нас.
Ние договорихме един слот в Турция от „Боташ“ и там цената е нормална. Ако имахме в Гърция слотове, цената щеше да е нормална и там. Турция направи изключение за нас и ни осигуриха този единствен слот“, каза Христов.
Той беше категоричен, че в момента се преговаря с много доставчици – с „Газпром“, с Азербайджен, с американските доставчици, с Турция и Гърция.
С „Газпром“ преговаря „Булгаргаз“. Но преговорите имат много силен политически нюанс от руската страна. В момента сме на изчакване на позицията на „Газпром експорт“ за възобновяване на доставките и договора“, коментира министърът.
Той уточни, че няма твърда позиция от руснаците „по редица отворени въпроси“. „Докато не се изчистят всички, нещата са комплекси. Цени и срокове на доставка, защита, клаузи“, каза Христов.
На този етап не смятаме, че въвличане на правителството в директни преговори с руското правителство биха довели до положителен резултат. Министри не говорят с руснаците. Към момента смятаме, че това е най-правилното решение. Консултирали сме се с юристи.“
Христов уточни, че вече не става въпрос само да приемем рубловата схема на Русия, това е било вариант през април, когато обаче Кирил Петков и Асен Василев предпочетоха да се откажат от руския газ и да минат на доставки на по-скъпия втечнен природен газ.
До края на годината останаха няколко месеца само и физически не можем да вземем количествата. И вече към елемента формат на плащане има и друг – срока да вземем газа. А също така да се гарантира какво става, ако подаването спре, както се случва сега в Европа, каква е нашата защита?“
Азербайджан са ни потвърдили възможност за допълнителни доставки, но от там очакваме цена. „Те чакаха да им потвърдим, че интерконекторната връзка ще заработи на 1 октомври. И сега чакаме оферти за количества и цена“, каза Христов.