Как малкият германски град Йоринген се превръща във „водороден остров“
Проект за смесване на водород и природен газ отоплява тестово германски домакинства
Нов проект превръща малкия германски град Йоринген във „водороден остров“. Целта му е чрез смесването на водород и природен газ да се отопляват домакинствата в града и това вече се случва, макар и тестово - засега.
Германският проект за увеличаване на използването на чиста енергия за отопление работи с 30% „зелена“ енергия, смесена с природен газ и е първият по рода си в страната. Компанията, която го изгражда, Netze BW вярва, че ще служи като модел за останалата част от нацията.
Германия се опитва да произвежда „зелен“ водород, който се извлича с помощта на вятърна и слънчева енергия чрез електролиза като част от опитите за отдалечаване от изкопаемите горива и намаляване на въглеродните емисии. На съществуващи и няколко нови газови системи възнамерява да съхранява газа или да го предоставя на потребителите.
Най-голямата икономика в Европа иска в крайна сметка да замени природния газ, особено този, идващ от Русия, и да изгради нова верига за стойност за екологичен водород, която ще използва както вносен, така и местно произведен „зелен“ водород.
От есента на 2022 г. „водородният остров“ в Йоринген, малък град близо до Хайлброн с обособени еднофамилни жилища, получава комбинация от природен газ и прогресивно повече водород от своя тръбопроводен оператор Netze BW, дъщерно дружество на EnBW.
Ръководителят на проекта Хайке Грюнер каза пред Reuters по време на посещение, че
през следващите две седмици ще увеличим съотношението от 8% на 20%, а две седмици по-късно ще стигнем до 30%“.
Смесването се извършва с помощта на закупена възобновяема енергия, която е обработена чрез електролизно устройство.
Компанията има за цел да демонстрира как бойлери, радиатори и котлони могат да се адаптират към сместа, без да се налагат значителни замени или модификации. Той заяви, че целта му е да покаже, че е възможно да се използва масивната газова инфраструктура на Германия за снабдяване на домакинствата и бизнеса.
Разбира се, ние искаме да демонстрираме, че 100% водород също може да функционира. Това обаче няма да се случи до около средата на това десетилетие“, добави Грюнер.