Как отрицателните цени на тока свалят сметките за домакинствата?
Когато цените на тока станат отрицателни клиентите с динамични договори могат да бъдат възнаградени затова, че използват електроенергия
Енергийният преход в Европа бавно започва да дава плодове: сметките за електричество на домакинствата намаляват. Увеличаването на слънчевите и вятърните електроцентрали в европейската електроенергийна система увеличава броя на часовете с отрицателни цени на електроенергията на борсите. Това от своя страна позволява на доставчиците да предлагат динамични тарифи, включително почасово таксуване, на потребители, които могат гъвкаво да управляват потреблението си, пише balkangreenenergynews.
По-ниски сметки
През първата половина на 2024 г. домакинствата в Германия с динамичен договор за електроенергия, които адаптираха потреблението си към часовете, когато електричеството беше в изобилие и следователно най-евтино, спестиха до 34% от цените на електроенергията в сравнение със средната борсова цена на електроенергия. Това показват данните на компанията за интелигентен дом tado.
Спестяванията, както са определени от tado, изключват таксите за мрежата и други такси, които съставляват около половината на битови сметки за електроенергия.
Основните причини са отрицателните цени на електроенергията на борсите. Те възникват, когато има излишък на електроенергия в системата, или поради увеличено производство, или намалено потребление. Те започнаха да се появяват преди около петнадесет години и са свързани с увеличаване на дела на слънчевата и вятърната енергия в производството.
Гъвкаво търсене
Когато цените на тока станат отрицателни клиентите с динамични договори могат да бъдат възнаградени за зареждане на електрическия си автомобил или използване на пералните си машини в тези часове. Гъвкавото търсене на електроенергия е ключът към стабилизирането на бъдещата електроенергийна система, базирана главно на променливи възобновяеми източници на енергия. Информационните технологии могат да позволят начини за балансиране на търсенето и предлагането – например чрез управление на консумацията на енергия от домакински уреди или интегриране на батерии за електрически превозни средства в енергийната система.
От доставчиците на енергия в Германия ще се изисква да предлагат динамични тарифи за електроенергия от 2025 г. Въпреки това инсталирането на интелигентни измервателни уреди, които позволяват цифровизирана работа на електрическата мрежа с данни в реално време и са изискване за този тип договори, досега беше забавено от правна несигурност и бюрократични пречки.