Как пестят ток и газ държавите в Европа?
Редица страни се подготвят за най-лошия сценарий, при който доставките на синьо гориво от Русия са спрени, а времето е необичайно студено
Германия попадна в заглавията на медиите тази седмица, след като изключи светлините на обществени паметници и изключи отоплението в градски сгради, като например в центровете за отдих. Мерките за пестене на енергия в цялата страна са в съответствие с плана на ЕС за постепенно намаляване на потреблението на газ и избягване на възможни прекъсвания на тока през зимата. Целта е потреблението на енергия да бъде намалено с 15 на сто до следващия март, пише Euronews.
Намаленото потребление би позволило на страните да запазят светлините включени дори в най-лошия сценарий, ако Русия напълно прекъсне доставките. Засега мерките са доброволни, но растящите цени на енергията могат да действат като допълнителна мотивация. В случай на сериозен недостиг или необичайно високо потребление, обаче, ЕК може да ги направи задължителни.
Енергийна криза през зимата
Ако Кремъл нареди пълно спиране на газа от Русия, ЕК изчислява, че при необичайно студена зима ще има недостиг от около 45 млрд. кубически метра. Това представлява около 15% от това, което държавите членки на ЕС обикновено консумират между август и март всяка година.
Освен това газът е водещия източник на топлина в блока и също така се използва за производство на енергия в различна степен в зависимост от страната. Така че ЕС се подготвя за най-лошия сценарий, при който доставките са спрени и времето е необичайно студено. Без това доброволно намаление, някои места може да бъдат застрашени от спиране на тока тази зима.
Какво правят страните в ЕС?
Доброволното предложение на ЕС, с което се изисква да се ограничи потреблението на природен газ с поне 15%, беше договорено от енергийните министри на почти всички държави членки. Унгария беше единствената страна, която възрази. Някои градове и държави вече са започнали да предприемат действия за намаляване на потреблението на енергия преди зимата.
Франция
70% от енергията на Франция идва от ядрени източници, въпреки това страната ще се стреми да намали потреблението на енергия с 10% през следващите две години. На магазините с климатик е казано да държат вратите си затворени или ще бъдат изправени пред глоба от 750 евро. Министърът на екологичния преход Agnès Pannier-Runacher каза, че е „абсурдно“ да се оставят врати отворени, когато това може да доведе до 20% повече потребление на енергия. Външните тераси на кафенета и барове също не се допускат да се отопляват или охлаждат.
Забраната за осветена реклама между 1 сутринта и 6 сутринта също беше разширена, за да обхване цялата страна в опит да се постигне тази цел.
Правителствените служби ще могат да включват климатика само ако на закрито е по-горещо от 26 градуса в опит да дадат пример в кампанията на президента Макрон за „енергийна трезвеност“.
Германия
Германия използва предимно газ за отопление - само около 15 на сто отиват за производство на електричество. Но властите в цялата страна намират начини да намалят потреблението и в двете области.
На северозапад Хановер стана първият голям град, който въведе мерки за пестене на енергия. Това включва намаляване на използваната топла вода при душове и вани в съоръжения като развлекателни центрове. Общинските сгради също вече не могат да се отопляват до повече от 20°C, а мобилните климатици или вентилаторни печки, са забранени.
Пред лицето на войната срещу Украйна и енергийните заплахи на Русия е жизненоважно да боравим с енергията си възможно най-внимателно”, заяве Бетина Яраш, берлински сенатор по околната среда.
Други германски градове изключват осветлението и фонтаните на обществени места. В сряда вечерта около 200 исторически паметника и общински сгради в Берлин бяха потънали в мрак.
Гърция
Гърция разкри „работен термостат“ през юни, който има за цел да намали потреблението на енергия с 10% тази година и след това с 30% до 2030 г.
Климатиците не могат да се настройват на температури по-ниски от 27 градуса в обществени сгради през лятото, а офис служителите са призовавани да се уверят, че компютрите им са изключени в края на деня.
Въвеждат се и редица мерки, които да направят сградите по-енергийно ефективни. Обществените сгради се оборудват с щитове за прозорци и беше обявена програма за 640 милиона евро за подновяване на прозорци и охладителни системи в държавни съоръжения.
Испания
Въпреки че Испания не зависи от доставките на руски газ, нейното правителство все още насърчава гражданите да намалят потреблението на енергия. Министърът на околната среда Тереза Рибера каза тази седмица, че хората трябва да бъдат „възможно най-интелигентни“, предлагайки малки съвети на гражданите, докато страната се стреми да намали използването на газ със 7 до 8%.
Можем да кажем на децата да изгасят светлините или да спуснем щорите. Трябва, например, да изключваме осветлението, когато излизаме от стаята. Това са рутини. Правилното използване на термостата също е важно“, заяви Рибека.
Премиерът Педро Санчес дори развърза вратовръзката си на пресконференция в петък и помоли другите да направят същото в опит да пестят енергия - вероятно за да намалят нуждата от климатик, въпреки че не уточни. Той добави, че правителството ще представи нов план за пестене на енергия следващата седмица, но не предостави подробности.
Италия
Италия работи по план за намаляване на потреблението на енергия от началото на юли. Спешни мерки, включващи предсрочно затваряне на магазини, се обмисляха преди оставката на премиера Марио Драги миналата седмица.
Нито едно от тези нови ограничения все още не е въведено, но от май не е разрешено климатиците в обществени сгради да поддържат температури по-високи от 19 градуса през лятото или 27 градуса през зимата.
Холандия
От 2023 г. основните потребители на енергия (тези, които използват повече от 50 хил. киловатчаса електроенергия) в Холандия ще трябва да намалят потреблението на енергия. Холандското правителство обяви в началото на юли, че ще бъде задължително компаниите да инвестират във всички възможни енергоспестяващи мерки, ако изразходваната от тях сума може да бъде възстановена в рамките на пет години.
Това е част от усилията на страната да сложи край на зависимостта от руските изкопаеми горива и да намали въглеродните емисии. Правителството казва, че тези нови правила могат да спестят 19 петаджаула газ и 7 петаджаула електроенергия до 2030 г. Това се равнява на 4 млн. барела петрол.