Как се промени животът в Русия след налагането на санкциите?
Руснаците ще станат много бедни - няма да имат пари нито за почивка, нито да изпращат децата си да учат в чужбина, каза старши анализатор от BlueBay Asset Management
Редица чуждестранни фирми се изтеглиха от Русия след нахлуването й в Украйна. В допълнение към временното затваряне на 850-те ресторанта на McDonald's, Starbucks, KFC, Pizza Hut и Coca-Cola също спряха дейността си в страната. Преди това и финландските фирми Valio (за млечни продукти) и Paulig (за кафе) обявиха, че закриват предприятията си в Русия, пише Euronews.
Решенията идват след обявения широк пакет от санкции, с които Западът удари Москва - мерки срещу руската централна банка; изключване на някои от банките в страната от глобалната система за финансови транзакции SWIFT; ограничаване на доставките на материали за руските производители; намаляване на вноса на енергия от Русия и затваряне на въздушното пространство за руските самолети и авиокомпании.
Цените в Русия продължават да се покачват и ограничават това, което руснаците могат да купуват. Стойността на руската рубла се понижи, откакто Путин изпрати войските си в Украйна, което направи вноса на стоки по-скъп. Твърди се, че фирмите, които разчитат на вносни стоки, са изпаднали в паника.
Марина Олби, собственик на голям вегетариански ресторант Cafe Botanika в историческия център на Санкт Петербург, вече е чула от своя доставчик на плодове и зеленчуци, че цените ще се покачат с между 10% и 50%. Кафенето внася сушени водорасли и пушено тофу от Япония, мини аспержи от Чили, броколи от Бенин, ориз басмати и кокосово масло от Индия.
Чакаме цунамито да удари – ще се увеличи цената за всичко, което купуваме“, каза Олби.
В Санкт Петербург големият супермаркет Auchan, който заема първия етаж на търговския център Leto, се е свил наполовина. Част от пространството е празно, рафтовете са демонтирани и много продукти ги няма.
„Auchan изглежда остава, но виждам, че някои продукти, които купувах, вече ги няма, вероятно това са последици от санкциите. Малко вероятно е животът да се промени в близко бъдеще“, каза пред Euronews клиентка в супермаркета.
Засега в Москва няма недостиг на продукти по рафтовете, но цените се покачват драстично.
По данни на държавната статистическа агенция в Русия “Росстат”, цените на чуждестранните автомобили и телевизори са се увеличили с 15% от началото на март. Хранителните продукти също поскъпват – руснаците съобщават за наложени ограничения за това колко захар, тестени изделия и брашно могат да купуват. “Росстат” съобщи, че цената на захарта се е повишила с 3.3% през първата седмица на месеца.
Загриженост за работните места
Сред руснаците вече има опасения относно въздействието на санкциите върху работните места. Нивото на безработица в Русия беше 4.4% през януари, но според някои анализатори, това число може да се удвои през следващите месеци.
Това се дължи на няколко фактора, включително оттеглянето на западните фирми и въздействието на прекъсването на веригата за доставки върху руските компании.
Много хора ще загубят работата си, заради закриването на редица фирми. Липсата на суровини за производството и пониженото крайно потребителско търсене, също ще окаже голямо влияние, защото хората ще обеднеят“, каза руският икономист Андрей Мовчан.
И преподавателите в руските езикови школи, които предлагат услугите си онлайн, са доста разтревожени. Те се страхуват да не загубят студенти, които вече няма да могат да им превеждат пари от чужбина. Системата Paypal, която много студенти използват, за да превеждат пари за уроци, вече не работи в Русия.
“Обменните курсове на долара и еврото са над 100 рубли – всичко поскъпва. Моите уроци са моят хляб и ако ситуацията продължи да се развива по този начин, чуждите езици изобщо няма да са необходими за руските ученици“, споделя преподавател от Москва.
Страховете на някои жители на руската столица, вече са станали реалност. Лиза е на 19 години и живее с майка си, и по-малкия си брат в Москва, където наскоро е получила работа за японския търговец на дрехи Uniqlo. Фирмата обаче обяви, че ще преустанови дейността си на фона на руската инвазия.
„Uniqlo има много добър социален пакет, а и работата много ми хареса. Сега това вече го няма, ще трябва да си намеря нова работа. Много съм притеснена. Майка ми също е безработна и трябва да издържам цялото си семейство", каза Лиза пред Euronews.
Властите твърдят, че справянето с нарастващата безработицата е ключов приоритет.
„Първо да се надяваме, че не милиони хора ще останат без работа, а по-малко. Наистина компаниите си отиват, правителството се занимава с това, това е приоритетен въпрос - безработицата и антикризисните мерки на пазара на труда. Мисля, че в много близко бъдеще ще чуем и от правителството мерките, които са планирали“, заяви говорителят на Кремъл Дмитрий Песков.
„Руснаците ще бъдат много по-бедни“
Въпреки че санкциите замразиха голяма част от валутните резерви на Русия, държавните финанси са в добро състояние с нисък дълг. Когато правителството трябва да вземе заем, неговите кредитори са предимно местни банки, а не чуждестранни инвеститори, които биха могли да го изоставят при криза. Тази седмица правителството обяви подкрепа за големите компании, които имат голямо влияние върху руската икономика.
Оценките за краткосрочното въздействие върху икономическия растеж на Русия варират значително, тъй като могат да бъдат наложени още санкции. Затова и последиците от войната на Путин са несигурни.
Руснаците ще станат много бедни – няма да имат пари за почивка в Турция или да изпращат децата си да учат на Запад – и дори тогава, заради Путин, те няма да бъдат добре дошли“, твърди Тим Аш, старши анализатор по нововъзникващи пазари в BlueBay Asset Management.
Според него спадът в икономическия растеж на Русия е 10%, докато други икономисти отбелязват спад от едва 2%.
Дългосрочните перспективи за растяща икономика не са добри, поради трайни причини, предшестващи войната. На първо място - няколко руски облагодетелствани вътрешни лица контролират големи компании и сектори, което води до липса на конкуренция и нови инвестиции. Освен това Русия не успя да диверсифицира доминиращия си нефтен и газов сектор. Доходът на глава от населението през 2020 г. беше приблизително такъв, какъвто беше през 2014 г.
Чуждестранните инвестиции, натрупани през 30-те години след разпадането на Съветския съюз, и работните места, които той създаде, се “насочват към вратата”. Големи корпорации като Volkswagen, Ikea и Apple спряха заводите или продажбите си, докато енергийните гиганти BP, Exxon и Shell заявиха, че ще спрат да купуват руски петрол и газ, или ще излязат от всякакви руски партньорства.
В сряда агенция Fitch срина кредитния рейтинг на Русия до статут „боклук“ и предупреди за неизбежно неизпълнение на държавния дълг.
След като беше изправен пред санкции, заради превземането на украинския полуостров Крим през 2014 г., Кремъл очакваше подобни мерки да бъдат основното оръжие на Запада във всеки един нововъзникнал конфликт. В отговор Москва измисли това, което Конъли - сътрудник в Кралския институт за обединени служби и автор на книга за реакцията на Русия относно санкциите - нарича „икономика на Калашников“, препратка към руската военна пушка.
Това е трайна, в известен смисъл, примитивна система. Тя е базирана на нисък дълг, правителствен контрол върху по-голямата част от банковата система и централната банка, която е способна да се намесва и да поддържа валутата.
Докато търговията в Русия спада и има по-малко стоки, поевтиняването на рублата означава, че руското правителство ще спечели повече от валутата си за петрола, който продава, тъй като цената му е в долари. Според Конъли, с наскоро повишените цени, Русия получава 2.7 пъти повече рубли от петрол, в сравнение с 2019 г. Тези пари могат да покрият и заплатите, и пенсиите в страната.