Как според Мъск трябва да се инвестира при висока инфлация
Изпълнителният директор на Tesla следва заветите на Уорън Бъфет, давани през годините
Когато става въпрос за хеджиране срещу инфлация Илон Мъск и Уорън Бъфет са на едно мнение. През последните месеци държавите по света се борят с покачващата се инфлация и последиците от нея. В такъв момент хората се питат как да съхранят парите си и къде да инвестират, за да могат те да не се обезценят.
Във времена на висока инфлация е по-добре да притежавате физически неща, като имот или акции в компании, които смятате, че правят добри продукти, вместо да държите парите си в брой“, написа изпълнителният директор на компанията за електрически автомобили Tesla Илон Мъск в Twitter.
Втората половина от неговия пост в социалната мрежа е в съответствие със съветите за инвестиране, които Бъфет, главен изпълнителен директор на Berkshire Hathaway, е давал в миналото. Още през 2009 г., в края на Голямата рецесия, Бъфет каза на годишното събрание на акционерите на BH, че един от най-добрите начини за защита от инфлация е да притежавате част от „прекрасен бизнес“, припомня CNBC. И това е така, защото независимо какво се случва със стойността на долара, продуктът на бизнеса все още ще бъде търсен.
Той използва една от собствените си инвестиции като пример: „Ако притежавате компанията част от Coca-Cola, ще получите дадена част от труда на хората и след 20 или 50 години тя няма да се промени спрямо цената“, защото хората пак ще плащат за продуктите, които харесват.
Инфлацията непрекъснато се покачва през последните месеци. Потребителските цени в САЩ през февруари са се повишили със 7.9% на годишна база, което е най-високият скок от 40 години. Поскъпването на газа е водещо, следвано от хотелските услуги, коли под наем и мебели.
Колкото по-висок е темпът на инфлация, толкова по-бързо парите губят стойност. Инвестициите, от друга страна, обикновено нарастват с времето. Ето защо по време на периоди на висока инфлация и Мъск, и Бъфет препоръчват инвестиране в силни компании, чиито акции вероятно ще останат стабилни.
„Ако седите на твърде много пари, правите си лоша услуга“, каза наскоро финансовият съветник Делано Сапору, главен изпълнителен директор на базираната в Ню Йорк New Street Advisors Group.
Важно е обаче да запомните, че изборът на акции може да бъде рискован и дори ако една компания се представя добре в миналото, няма гаранция, че акциите ѝ ще се повишат в бъдеще, посочва Мъск.
Вместо това много експерти, включително Бъфет, препоръчват инвестиране в евтини индексни фондове, които са по-малко нестабилни, но все пак се възползват от растежа на пазара. И тъй като тези фондове държат всяка акция в индекс, те автоматично се диверсифицират.
Всъщност това се потвърждава и от S&P 500, който включва компании като Amazon, Apple и Microsoft, и изпреварва инфлацията през годините.