Какво крие Китай от света за своята икономика
Последните решения на президента може и да са само временни, но ще затруднят инвеститорите да знаят какво се случва в страната
Китай публикува поредна порция лоши икономически новини тази седмица, но това, което се открои, бе липсата на някои числа. Пекин обяви, че спира да публикува данни за младежката си безработица, след като през юни тя достигна рекордно високо ниво от 21.3%.
Решението може и да е само временно, но ще затрудни инвеститорите, които искат да знаят какво се случва в страната – но това може би е търсеният смисъл. Акциите в Хонг Конг и Шанхай масово бяха в червено цялата седмица.
Икономиката на Китай – втората по големина в света – е в продължителен спад. Продажбите на дребно и индустриалното производство не отговориха на очакванията за месец юли. Централната банка намали основната лихва по кредитите, но това не бе достатъчно за инвеститорите, които се притесняват от дефлацията.
Това представлява предизвикателство и за глобалния растеж. Международният валутен фонд, оглавяван от Кристалина Георгиева, прогнозира, че Китай представлява 35% от световния растеж тази година. Забавянето на икономиката на страната засяга всичко – от суровините до строителството.
Увеличаването на непрозрачността няма да помогне на международните инвеститори. Китай публикува все по-малко икономически данни, откакто настоящият президент Си Дзинпин е на власт. Според New York Times през последните месеци властите са казали на китайските икономисти да избягват обсъждането на негативни тенденции.
Какво още липсва?
Bloomberg връща лентата малко назад. Миналата година Пекин спря да показва статистиката за количеството купена земя от предприемачите и цената, която са платили. Този ход дойде, когато продадената за застрояване земя спадна с над 50% миналата година. Намалението показваше, че жилищната криза е по-голяма, отколкото правителството казва.
Дори някои данни от частния сектор станаха недостъпни. През май 2022 г. основната платформа за търговия с облигации за чуждестранни инвеститори тихомълком спря да предоставя данни за техните транзакции след рекордни изходящи потоци на националния дългов пазар от 20 трилиона долара.
От 1 април задграничният достъп до части от популярната академична база данни China National Knowledge Infrastructure също е спрян. Това означава, че чуждестранните академици вече нямат достъп до китайски дисертации, патенти, статистики и доклади от конференции.
Преустановени бяха и статистиките за COVID-19, публикуването на биографични справки за висши политици и ръководители и други.
Отзвук
Стив Цанг, директор на SOAS China Institute в Лондон, каза пред DealBook, че фокусът на президента е „ориентиран към Китай“ и по-малко върху това как решенията му играят международна роля.
Нима слабият Китай е по-опасен от силния? Президентът Байдън предупреди миналата седмица, че азиатската държава е „бомба със закъснител“ поради своите икономически предизвикателства.
Това не е добре, защото когато лошите хора имат проблеми, те правят лоши неща“, добави той.
Стив Цанг отбелязва, че има рискове и в двата случая.
Силен, богат и могъщ Китай под ръководството на Си иска да промени световния ред. Един силен човек, управляващ такава държава, която става слаба, бедна и нестабилна, ще направи всичко необходимо, за да остане на власт, независимо от последствията за останалия свят“, казва той.