Какво означава признаването на Палестина от Норвегия, Испания и Ирландия?
Трите държави, две от които членове на ЕС, се надяват по този начин да дадат тласък на мирния процес
Норвегия, Ирландия и Испания обявиха, че официално ще признаят Палестина за суверенна държава на 28 май. Правителствата на трите стани смятат, че този ход ще ускори прекрати войната между Израел и Хамас в Газа. Тя е отмъщението на премиера Бенямин Нетаняху срещу нападението и отвличането на стотици израелци на 7 октомври 2023 г.
В разгара на война, с десетки хиляди убити и ранени, трябва да запазим жива единствената алтернатива, която осигурява политическо решение както за израелците, така и за палестинците – две държави, живеещи рамо до рамо в мир и сигурност“, заяви Йонас Гар Стьоре, министър-председателят на Норвегия, цитиран от The Guardian.
Испанският премиер Педро Санчес обвини премиера на Израел Бенямин Нетаняху, че е извършил „геноцид“ в Газа и е застрашил единственото мирно решение – това за две държави.
Трябва да използваме всички политически ресурси, за да кажем силно и ясно, че няма да позволим възможността решението за две държави да бъде унищожено със сила, защото това е единственото справедливо и устойчиво решение за този конфликт“, заяви Санчес.
Ирландският премиер Саймън Харис обясни, че решението не е в полза на Хамас или срещу Израел, а е в полза на "мира и съвместното съществуване". Той очаква и други държави да последват примера им.
САЩ, основният съюзник на Израел, остава на позицията си, че една палестинска държава трябва да бъде реализирана чрез преки преговори, а не чрез „едностранно признаване“, посочват от Reuters.
Отговорът на Израел и Палестина
Признаването предизвика остра реакция от страна на израелското правителство, което обяви действията на Испания, Ирландия и Норвегия за „награда за тероризма“ и изтегли своите посланици от трите столици.
Според Ерусалим това решение е равносилно на поощряване на нападението на Хамас от 7 октомври, което предизвика офанзивата на Израел срещу палестинската въоръжена група.
Това ще бъде терористична държава... Награждаването на тероризма няма да донесе мир и няма да ни попречи да победим Хамас“, заяви израелският министър-председател Бенямин Нетаняху.
Признаването бе приветствано от палестинската власт, която упражнява ограничено самоуправление в окупирания от Израел Западен бряг, както и от Хамас, който управлява Ивицата Газа от 2007 г.
Хамас коментира, че съобщенията от сряда ще бъдат „повратна точка в международната позиция по палестинския въпрос, пише BBC.
А Палестинската администрация заяви, че Норвегия, Испания и Ирландия демонстрират своя „непоколебим ангажимент“ за „доставяне на дългоочакваната справедливост за палестинския народ“.
Решението за „две държави“ е рамка за разрешаването на израелско-палестинския конфликт чрез създаване на две държави – Израел и Палестина. Тази цел се преследва от десетилетия от международната общност, но все още не е постигната.
Какво означава това признаване?
144 от 193 държави членки на ООН са признали палестинската държавност, но само шепа от членките на ЕС са го направили. Като сред тях са най-вече бивши членки на някогашния Източен блок, които са признали Палестина преди присъединяването си към ЕС. Швеция е първата европейска държава, която призна Палестина през октомври 2014 г.
Това е важна стъпка, която потвърждава правото на палестинците на самоопределение. Надявам се, че това ще покаже пътя и на други“, каза тогавашният външен министър.
Въпреки че десетки страни вече са признали палестинската държавност, импулсът особено от европейски страни ще има важни последствия. Едно от тях несъмнено е ерозията в американското „притежание“ върху израелско-палестинския мирен процес, което последва след мирните преговори и споразумения в Осло, пише The Guardian.
Обединеното кралство също обмисля да признае Палестина на фона на разочарованието от дългия отказ на Израел да напредне към решение с две държави.
Признаването е осезаема стъпка към жизнеспособен политически път, водещ към палестинско самоопределение“, смята Хю Ловат от Европейския съвет за външни отношения, заявявайки, че това отваря смислен път към държавността.
Според него това е възможност за ангажиране на арабските страни да подкрепят устойчивото прекратяване на огъня в Газа. Като посочва, че Саудитска Арабия вече е призовала САЩ и Европа да признаят Палестина.
Въпреки че действията на Ирландия, Норвегия и Испания най-вероятно няма да променят сериозно нещата в краткосрочен план, символиката на признаването подобрява международната позиция на палестинците и оказва по-голям натиск върху Израел, за да започне преговори за прекратяване на войната.
Според външният министър на Норвегия Еспен Барт Ейде действията на трите страни няма да прекратят войната, но са „ключов компонент“ в постигането на мира.
Мислехме, че признанието ще дойде в края на един процес. Сега осъзнахме, че признанието трябва да дойде като тласък, като укрепване на процеса“, споделя Ейде, цитиран от APNews.
Може би най-важното за палестинците от тези действия е именно приемането, че те имат изрично и основно право на самоопределяне, което не изисква разрешение от Израел. А правото на палестинско самоопределение ще помогне за съживяването на палестинското гражданско общество, пишат от The Guardian.