Какво ще се случи с криптовалутите след 50 години?
Някои очакват те завинаги да променят начина, по който разбираме и взаимодействаме с парите, други предупреждават за опасен балон
Как ще се държат акцитие в S&P 500 в краткосрочен план, това е въпрос с невъзможен отговор, въпреки че в дългосрочен план прогнозите за положителен тренд са предвидими. Какво обаче ще се случи с криптовалутите? Някои очакват те завинаги да променят начина, по който разбираме и взаимодействаме с парите, други предупреждават за опасен балон. Независимо от хипотезите, днес изглежда все по-трудно човек да си представи бъдещето без тях.
В тази връзка CNBC се обърна към няколко водещи експерти от различни области с молба да опишат визията си за сектора след 50 години. Ето и есенцията от техните отговори:
Айвъри Джонсън, сертифициран финансов плановик и основател на Delancey Wealth Management
„Криптовалутите ще нарушат традиционните финанси, защото една от най-атрактивните им услуги е способността за ефективно прехвърляне на плащания през границите с малко или никакви разходи, забавяне или колебания в чуждестранна валута. Що се отнася до биткойн, 50 години са много време и той може да се превърне в световната резервна валута или в следващия AOL, който да направи много хора богати, докато не бъде отстранен от по-добрите технологии.“
Фредерик Кауфман, автор на „Парцелът пари: История на силата на валутата да омагьосва, контролира и манипулира“
„Още преди 2071 г. доларът ще има повече общо с криптовалутите, отколкото със среброто или златото, така че няма нужда да се съмнявате в дълголетието на криптоалгоритмите като хранилища на стойност и средства за обмен. Всички пари са форма на криптиране. Това бе така от самото начало и тъй като животът ни се сближава все по-тясно с цифровата вселена, стремежът да инвестираме в токени само ще се ускори.“
Дан Игън, вицепрезидент по поведенчески финанси и инвестиции в Betterment
„Криптовалутите като биткойн се оказаха полезни за движението на парите и спекулациите и е малко вероятно да изчезнат. Но къде и как ще генерираме енергия, за да отговорим на търсенето на нарастващия криптопазар, си струва да се проследи, както и дали държавните участници, които го разглеждат като конкурент на фиатната власт, ще го превърнат в още по-черна стока на черния пазар.“
Драган Боскович, основател и директор на Blockchain Research Lab в Аризонския държавен университет
„Органите на централната банка са заети с разработването на регламенти относно криптовалутата. Те осъзнават, че цифровите валути са нещо естествено в дигиталната икономика и като такива са напът да станат мейнстрийм през следващите 10 години.“