Катар може да финансира санирането в България
Планира се и износ на българска селскостопанска продукция
Катар има готовност да инвестира във финансови инструменти, емитирани от Българската банка за развитие и Фонда за гарантиране на влоговете, с което при много добри за България условия да се подпомогне финансирането на Националната програма за енергийно ефективно саниране на многофамилни жилищни сгради и да се капитализира Фондът за гарантиране на влоговете.
Това стана ясно по време на работната среща между българския министър на финансите Владислав Горанов и катарския му колега Али Шериф ал Емади, съобщиха от финансовото ведомство.
По време на разговора между двамата, който се проведе тази сутрин в Министерството на финансите в Доха, бяха обсъдени възможностите за задълбочаване на сътрудничеството между България и Катар.
"България може да предложи на Катар изгодни условия за инвестиции във финансови инструменти, по-конкретно такива, емитирани от Българската банка за развитие и Фонда за гарантиране на влоговете в банките. Държавата ни е стабилна както политически, така и икономически, което беше оценено положително и от финансовите пазари при емисията, която направихме наскоро", подчерта министър Горанов.
От своя страна, Али Шериф Ал Емади прояви интерес към инвестиции от страна на Катар както в българската финансова система, така и в енергетиката, земеделието и инфраструктурата. В качеството му на председател на борда на директорите на Qatar Airways, Али Шериф ал Емади постави въпроса за разширяване на дейността в България на катарския национален превозвач и изрази задоволство от досегашния му опит в България.
Обсъдена бе и възможността за създаване на схеми за износ на селскостопанска продукция от България за Катар.
Министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова се срещна с министъра на общините и градското планиране на Катар шейх Абдулрахман бин Халифа бин Абдулазиз Ал Тани.
Двамата направиха преглед на двустранните отношения до този момент между двете министерства и набелязаха конкретни стъпки за по-нататъшното им развитие. Павлова постави въпроса за трудностите, които срещат българските компании при кандидатстването на търгове и невъзможността да спазят част от специфичните изисквания на документацията за търговете. Тя увери колегата си в желанието на наши строители и производители да стъпят на местния пазар, съобщиха от МРРБ.
Обсъдена беше възможността български компании да бъдат привлечени в изпълнението на амбициозните строителни проекти във връзка с домакинството на Катар за Световното първенство по футбол през 2022 г.
Постигната беше договорка до България да стига информация за предстоящите онлайн търгове чрез посолството ни в Доха и по този начин нашите компании да имат възможност за избор.
В Катар е българска правителствена делегация от 7 министри от кабинета, начело с премиера Бойко Борисов.
Вчера от катарска страна беше заявен интерес към сътрудничество с България в областта на транспорта, земеделието и енергетиката. Конкретните параметри за партньорството в отделните сектори ще бъдат обсъдени на днешните двустранни срещи между ресорните министри. Газовите компании на двете страни – "Катаргаз" и "Булгаргаз", вече подписаха писмо за намерение.