КЕВР: Енергийно бедните в България са 480 хил. души
Решаването на проблема е в енергийната ефективност
В България енергийно бедните са в порядъка на 480 хил. души или 14% от населението. Това заяви председателят на КЕВР Иван Иванов по време на заседанието на Комисията за наблюдение на дейността на енергийния регулатор в Народното събрание.
По думите му критериите за определяне на енергийно уязвими групи са главно три – по възраст, здравословно състояние, и по доходи. „Понякога се споменават много по-високи стойности на енергийно бедните в България. Проучване показва, че най-голям процент енергийно уязвими потребители има в Унгария, след което следва България с 61%", посочи той. Става дума за потребители, които са в риск да попаднат в тази категория при повишаване на цените на електроенергията, уточни той.
Според Иванов мерките за енергийна ефективност понижават потреблението на електроенергия с около 30 на сто. „Имаше предложения санирането да бъде приоритетно за жилищни сгради, в които около 30% от собствениците на апартаменти са енергийно уязвими, възрастни, бедни хора, или хора с увреждания или семейства, в които детето е с увреждане или има нужда от придружител“, коментира той.
Опитът на европейските страни е, че постепенното излизане на битовите потребители от регулиран на свободен пазар отнема между 5 до 6 години. „По тази причина нашето предложение беше мярката да бъде петгодишна, защото когато се премахне регулираният пазар вече няма да ги има и тези цени на електроенергията, а за енергийно бедните потребители те са с 30% по-ниски“, каза председателят на КЕВР.
Следващото правителство ще търси решение на проблема в последната година на този петгодишен период как евентуално оставащите енергийно уязвими потребители да бъдат компенсирани, в какъв размер и по какъв начин. „Не трябва да се смесва социалната помощ за отопление с помощта за енергийно уязвимите потребители“, заяви Иванов и уточни, че социалната помощ за отопление е не повече от 5 месеца, а докато за енергийно уязвимите потребители помощта е целогодишна.
Според изчисленията на енергийния регулатор са необходими между 40 и 50 млн. лв за покриване на финансовата мярка за специалната тарифа за енергийно уязвими потребители. По думите на Иванов има два основни източника за това – да се въведе допълнителна добавка за всички потребители на ел. енергия и сумата събрана по този начин да бъде в рамките на 40-50 млн. лв. Според него по отношение на това има някои неприемливи неща. Ние настоявахме в държавния бюджет да бъдат заложени средства, с които да се реши проблемът. Според нас това е най-доброто решение и внесохме предложение в Министерството на труда и социалната политика, добави Иванов.