КЕВР напомни, че не регулира цените на газа за индустрията
За първи път през ноември индустриалните предприятия, топлофикациите и домакинствата ще плащат различни цени за суровината
Преди два дни ръководителите на КЕВР, „Булгаргаз“ и Министерството на енергетиката гордо заявиха, че цената на природния газ за ноември не само че няма да скочи за пореден месец с двуцифрен процент, но дори ще намалее с 1.4% спрямо октомври. Това е станало възможно благодарение на руската компания „Газпром експорт“, която се е съгласила да увеличи количествата за България.
Ден по-късно обаче става публично известно, че това намаление ще важи само за топлофикациите и крайните снабдители, докато индустриалните консуматори ще си плащат газа през ноември на цена 27% по-висока спрямо октомври. И тъй като според експерти е почти невероятно „Газпром“ да разграничи цените на доставки за индустрията, топлофикациите и домакинствата, на пръв поглед излиза, че КЕВР нарушава Закона за енергетиката.
Справка в сайта на „Булгаргаз“ показва, че цената на природния газ, на която общественият доставчик продава на крайни снабдители и на лицата, на които е издадена лицензия за производство и пренос на топлинна енергия (домакинствата и топлофикациите), е 93.19 лева за мегаватчас.
В същото време на всички останали на свободния пазар (бизнесът) природният газ се продава за 119.87 лв. за мегаватчас.
В чл. 31 от Закона за енергетиката обаче изрично се посочва, че „При изпълнение на правомощията си за ценово регулиране КЕВР от следните принципи: т. 6 недопускане чрез цените на кръстосано субсидиране между отделните групи клиенти.“
Кръстосано субсидиране означава с приходи от една дейност да се финансира друга дейност.
В позицията си до отговорните ръководители в енергетиката четирите национално представени работодателски организации вчера посочиха, че по този начин КЕВР се държи като „поделение на социалното министерство“.
От пресцентъра на регулатора отговориха на запитване от Economic.bg дали създалата се безпрецедентна ситуация през ноември реално представлява незаконно кръстосано субсидиране. В лаконичния си отговор КЕВР цитира буквално член от Закона за енергетиката, посочващ регулаторните му задължения, и заявява, че "спазването на законовите норми е абсолютен приоритет и в цялата си досегашна работа Комисията спазва този принцип".
"Съгласно чл. 30, ал. 1, т. 7 от Закона за енергетиката (изм. - ДВ,бр. 79 от 2019 г., в сила от 01.01.2020 г., доп. - ДВ, бр. 38 от 2020 г., в сила от 24.04.2020 г.) „на регулиране от Комисията подлежат цените, по които общественият доставчик продава природен газ на крайните снабдители на природен газ и на лице, на което е издадена лицензия за производство и пренос на топлинна енергия. Цените се утвърждават ежемесечно и се прилагат от първо число на месеца, за който са утвърдени“, пише в отговора си до Economic.bg регулаторът.
От там добавят само, че: "С този законов текст изрично е определен обхватът на решението на Комисията. Нещо повече, всички решения, с които досега регулаторът ежемесечно е утвърждавал регулираната цена на природния газ, имат същия обхват."
С витиеватия си отговор КЕВР вероятно иска да напомни, че газовият пазар, по примера на електроенергийния, върви към либерализация. И тази либерализация действително започна от най-големите консуматори, присъединени директно към газопреносната мрежа. Трябва да се отчете обаче, че ноември е първият месец (и то изборен), в който "Булгаргаз" и КЕВР се сещат за тази либерализация на пазара и определят две различни цени на суровината.
Според работодателските организации обаче КЕВР "следва да е гарант за справедливостта на цената, предложена от „Булгаргаз“. "Това е пореден пример за кръстосано субсидиране от страна на енергоинтензивните индустриални потребители към регулирания пазар. И е поредната тежест, която те трябва да понесат по време на пандемия“, се посочва в позицията", пише в позицията им от вчера.
Бизнесът настоява „Булгаргаз“ да внесе ново, изменено заявление за утвърждаване на цените на природния газ за м. ноември, в което да са взети предвид всички фактори, които позволяват намаляването на заявената за утвърждаване цена. Също така настоява КЕВР да отмени решението си и да излезе с ново, в което справедливо се разпределят ползите от договореността между „Булгаргаз“ ЕАД и „Газпром експорт“ измежду всички потребители.
Няма как за едни потребители да има намаление, а за други – увеличение“, настоява бизнесът.
Според работодателските организации решението на КЕВР е „без прецедент в ценообразуването на природния газ у нас“.