Кисинджър: Тръмп направи добър избор за държавен секретар на САЩ
Новият президент ще запази добрия тон в отношенията с Китай, смята дипломатът
Решението на
Доналд Тръмп да избере бившия ръководител на петролната компания Exxon Mobil Рекс Тилърсън за държавен секретар на САЩ е
добро. Това заяви бившият американски държавен секретар и светило в
дипломацията Хенри Кисинджър по време на бизнес събитие в Ню Йорк, съобщиха американските медии.
Кисинджър отхвърли критиките, че Тилърсън е твърде приятелски настроен към Русия и това го прави неподходящ за като държавен секретар. Дипломатът опроверга спекулациите, че бизнес връзките на Тилърсън с Москва ще се отразят на работата му на новия пост.
„Не мисля, че той е прекалено приятелски настроен към Русия. Като ръководител на Exxon работата му е била да поддържа добри отношения с Русия. Той би бил безполезен, ако няма работещи отношения с Русия“, посочи Кисинджър.
Кисинджър похвали решението на Тръмп и призова „да не разглеждаме тези отношения като лични отношения между отделни индивиди“. „Това дали президентът Владимир Путин е настроен приятелски или не към бизнесмена, който е работил в страната му, не определя неговите действия като държавен секретар на САЩ“, подчерта опитният дипломат.
Кисинджър, който беше държавен секретар по времето на Ричард Никсън, играе ролята на съветник на американските президенти през последните 4 десетилетия. Срещите му с Доналд Тръмп и китайския президент Кси Дзинпин през последния месец показват, че той продължава да бъде ценен съветник на най-могъщите световни лидери.
Отношенията САЩ-Китай
Кисинджър не спести и критиките на Тръмп. Той смъмри новоизбрания президент за телефонния разговор с държавния глава на Тайван и превръщането на острова в ключов въпрос в началото на диалога му в с Китай. Според дипломата този ход е „неразумен“ и „не особено ефективен“.
Въпреки това, Кисинджър е „обнадежден, оптимистично настроен и уверен“, че Тръмп ще продължи поддържаната от десетилетия политика за „Единен Китай“ и ще избягва дипломатически и официални отношения с острова, който Пекин смята за част от своята територия.
„Всеки президент на САЩ от 1971 г. спазва това правило, тъй като и двете страни са приели тази рамка. Щом веднъж е възприета, не вярвам да бъде отненена“, посочи Кисинджър.
„Трябва да дадем малко време на тези неща, все пак новата администрация все още не е дошла на власт“, призова той.
Дипломатът не сподели какъв съвет е дал на китайците, но официалният отговор на властите в Пекин на разговора на Тръмп с Тайван показа настроенията в Китай. Пекин подаде „тържествено представителство“ – лека форма на дипломатически протест и предупреди американските власти да се придържат към принципа за „Единен Китай“, но бързо преустанови критиките към Тръмп.
„Някои биха казали, че поведението и начинът на говорене на Тръмп има за цел да сръчка Китай и китайците трябва да реагират с ответни мерки. В противен случай той може да си помисли, че Китай е мек плод, който е лесен за изстискване“, написа на първа страница People’s Daily, официозът на китайската Комунистическа партия. Но държавата „не би избухнала гневно, стремейки се към временно превъзходство, или за да получи незабавно удовлетворение“, подчерта вестникът.