Китай обеща 50 млрд. долара на Африка
Пекин все още не е изпълнил предишното си гръмко обещание към „черния“ континент, дадено през 2021 г.
Китайският президент Си Дзинпин каза в четвъртък, че страната му ще предостави 360 милиарда юана (повече от 50 милиарда долара) финансова подкрепа на Африка през следващите три години.
Той говори в рамките на втория ден от деветата среща на високо равнище за сътрудничество между Китай и Африка, която се очаква да представи нови политики и споразумения, които да очертаят отношенията между Китай и Африка през следващите три години.
Отношенията между Китай и Африка сега са в най-добрия си вид в историята“, каза Си.
„Китай е готов да задълбочи сътрудничеството с Африка в промишлеността, селското стопанство, инфраструктурата, търговията и инвестициите“, каза президентът, като призова двете страни съвместно да напреднат в модернизацията, която е „отворена и печеливша за всички“.
Срещата на високо ниво се провежда в момент, когато Китай се стреми да калибрира своите икономически връзки и търговски споразумения с Африка, както и да засили отношенията си с развиващите се икономики на фона на геополитическото напрежение със Запада.
Лидери от над 50 африкански държави се събраха в Пекин тази седмица, много от които – включително президентът на Южна Африка Сирил Рамафоса и президентът на Кения Уилям Руто – са разговаряли със Си на срещи на четири очи в навечерието на срещата на върха, според китайски държавни медии.
До края на срещата се очаква лидерите от двете страни да постигнат споразумения за търговия и инвестиции и да подпишат ключови документи, като тригодишния план за действие на Пекин. На срещата на върха преди това Пекин даде огромни обещания за финансиране на мащабни инфраструктурни проекти в Африка.
Гостуващите делегати ще работят за преговори с Пекин относно условията на заема в опит да разрешат нарастващото дългово бреме у дома.
Срещата идва и в момент, когато страната се опитва да продаде повече зелени технологични продукти в региона, като електрически превозни средства и слънчеви панели – артикули, които са изправени пред високи експортни мита на Запад.
Това е най-голямото дипломатическо събитие, на което Китай е бил домакин през последните години“, каза китайският заместник външен министър Чен Сяодун на брифинга за медиите на срещата на върха на 23 август.
Но това може да се окаже трудна задача за Си, след като Китай не изпълни обещанието си да купи африкански стоки за 300 милиарда долара, направени на последния форум за китайско-африканско сътрудничество през 2021 г.
Китай е най-големият търговски партньор на Африка, откакто изпревари САЩ през 2009 г. Общият търговски обем нарасна значително през последните две десетилетия – от по-малко от 100 милиарда юана през 2000 г. до 1.98 трилиона юана през 2023 г., с годишен темп на растеж от 17.2 %, според данни на китайските митници.
През първите седем месеца на тази година търговията между Китай и Африка се ускори до рекордните 1.19 трилиона юана.
Китай е и най-големият кредитор на много африкански държави. Между 2000 и 2023 г. страната е насочила над 180 милиарда долара за изграждане на инфраструктурни проекти, като мостове, железопътни линии и водноелектрически централи на континента, според Центъра за глобално развитие на Бостънския университет. Само миналата година китайските кредитори са отпуснали заеми на стойност 4.61 милиарда долара, най-високо ниво от 2019 г.
Но тези схеми за кредитиране, включително чрез отличителната инициатива на Си „Един пояс, един път“, бяха критикувани, че обременяват правителствата с ниски и средни доходи с прекалено високи нива на дълг спрямо БВП. Това остави някои държави неспособни да обслужват дълга си или дори изпаднаха в неплатежоспособност.
В допълнение към финансовата подкрепа от 360 милиарда юана, Си спомена, че Китай ще „насърчи и подкрепи“ Африка в издаването на панда облигации в Китай. Обещаната финансова помощ ще се раздели на 210 милиарда юана под формата на кредити, 80 милиарда като различни видове помощ и инвестиции на стойност 70 милиарда юана в Африка от китайски фирми.
Приятел е някой, с когото споделяш пътя“, каза Си в речта, цитирайки африканска поговорка.
Той добави, че Китай и Африка трябва да са на „споделен път“ към модернизация.
Президентът Си подчерта, че „без значение как може да се развие международният пейзаж, Китай никога няма да се поколебае в решимостта си да преследва по-голяма солидарност и сътрудничество с Африка“, каза заместник-външният министър Чен на брифинг на 23 август.