Китай ще достигне 40% от световното потребление на петрол
Отварянето на азиатската икономика след COVID ограниченията ще бъде основният двигател на потреблението
Китай ще съставлява значителна част от световното търсене на петрол, тъй като глобалната икономика се подготвя за забавяне вследствие на повишаването на лихвените проценти. Тва се посочва в доклад на изследователската компания Wood Mackenzie, цитиран от CNBC.
Документът разглежда повторното отваряне на Китай като „единствения най-голям двигател на търсенето“ на петрол тази година. Анализаторите очакват страната да покрие приблизително 40% от световното търсене на суровината.
Връщането към нормална мобилност в Китай е най-големият двигател на търсенето, което ще представлява 1 милиона барела на ден от общото увеличение с 2.6 милиона тази година“, пише екипът от анализатори, ръководен от вицепрезидента Масимо Ди Одоардо.
В техния основен сценарий 38.5% от световното търсене на петрол ще идва от Китай.
Китайският президент Си Дзинпин при посещението си в Москва тази седмица потвърди икономическото сътрудничество с руския президент Владимир Путин за следващите няколко години, включително по отношение на енергийната сигурност. По време на посещението си в Саудитска Арабия китайският президент също подчерта значението на стабилността на петролния пазар.
Ако няма значителна рецесия, очакваме сорт Брент да се покачва от настоящите нива до средно 89.40 долара за барел през 2023 г.“, пише в доклада на изследователската компания.
Текущите цени на суровината, както последно се търгуваше, се понижиха, като фючърсите на Брент паднаха до 76.01 долара за барел по време на сесията в Азия.
Фирмата обаче е оптимист за глобалния растеж през тази година - въпреки предупрежденията на Световната банка и Международния валутен фонд за неравен път.
„Не очакваме глобална рецесия тази година въпреки неотдавнашните сътресения на световните финансови пазари след колапса на Silicon Valley Bank“, казват изследователите в доклада. „Но очакваме икономическото забавяне в западните икономики да продължи няколко месеца, преди да достигне повратна точка през втората половина на 2023 г.“, пишат те.
Преизпълнение
Въпреки че Wood Mackenzie казва, че частното потребление ще бъде водещият фактор за нарастване на търсенето на петрол в Китай, компанията вижда и положителна страна на своя основен сценарий, ако икономическият растеж вместо това се ръководи от индустрията.
В своя сценарий за висок растеж фирмата очаква китайските политици да се обърнат към мерки за стимулиране на икономиката чрез увеличаване на разходите за инфраструктура, което според изследователите ще повиши растежа на строителството с повече от 10% през 2023 г.
Wood Mackenzie прогнозира, че китайската икономика ще нарасне със 7% при този сценарий.
Китай, в последната си поредица от публикувани икономически данни, започна доста приглушено своята година след COVID, като промишленото производство за първите месеци на годината падна под пазарните очаквания.
Лидерите на страната възприеха предпазлив подход към икономиката в последния доклад за работата на правителството, публикуван по-рано този месец – като поставиха консервативна цел за растежа на брутния вътрешен продукт (БВП) от „около 5%“ през 2023 г.
„Но историческият ръст на БВП на Китай има опит в изпреварване на прогнозите на правителството – в 12 от последните 18 години растежът е надхвърлил официалната цел“, пише в доклада.
Нашият сценарий за висок растеж на Китай се съсредоточава върху растеж на икономиката със 7% през 2023 г. и 5.5% през 2024 г.“, се казва в доклада на фирмата.
Анализаторите от Oxford Economics обаче са на мнение, че правителствените мерки ще имат обратен ефект. Те очакват, че фокусът на Пекин върху овладяването на проблемите с дълга на местното правителство ще ограничи разходите за инфраструктура и, като цяло, търсенето на стоки.
„По-високите планирани трансфери от централното правителство към местните правителства вероятно ще означават, че средствата за финансиране на местното правителство, използвани за традиционно финансиране на извънбюджетни разходи за местна инфраструктура, ще престанат да бъдат основна финансова подкрепа“, казаха те в бележка.
Наред с възстановяването на растежа, движено от частното потребление, това естествено означава, че е много вероятно да видим по-малко интензивно възстановяване на суровините тази година“, добавиха те.