Китай ще осъществи мисия до Марс до 2020 г.
Страната очаква да направи нови открития и на други планети
~ 2 мин.
Китай планира да изпрати своя космическа мисия до Марс до 2020г., а десет години по-късно да получи почвени и скални образци от планетата, пише China Daily. Азиатската държава планира да се превърне в първата в света, комбинирала орбитална с наземна дейност на Марс в една мисия.
Проектът включва орбитален апарат, спускаем модул и марсоход, като за целта ще бъдат използвани 13 комплекта научно-изследователско оборудване - 7 за орбиталния апарат и 6 за марсохода.
Проектът включва орбитален апарат, спускаем модул и марсоход, като за целта ще бъдат използвани 13 комплекта научно-изследователско оборудване - 7 за орбиталния апарат и 6 за марсохода.
Данни за марсианската атмосфера, електромагнитното поле и температурата на Червената планета, както и ландшафта ѝ ще бъдат събрани с помощта на орбиталния апарат. Марсоходът пък, тежащ около 200 кг, ще изследва повърхностния слой на планетата и ще изпробва оборудването, което ще се използва в следващата мисия за събиране на скални и почвени образци за изпращане на Земята.
Чжан Жунцяо, главен инженер на мисията, разкрива, че Китай има планове до 2020 г. да реализира кацане на безпилотен апарат на Луната в рамките на програмата „Чанъе – 4” , както и да отправи към естествения спътник на Земята безпилотната мисия „Чанъе – 5” с възвръщаем модул за получаване на образци от грунта.
Освен това китайската космическа програма предвижда изследвания на астероиди и други космически тела за събиране на данни за произхода на Вселената и търсене на извънземен живот.
Инженерът допълни, че Китай планира да отправи и една мисия към Юпитер през 2036 г. и друга към Уран през 2046 г. Според Жунцяо тези планети са много отдалечени от Слънцето и нужната за подобни полети светлинна енергия няма да е достатъчна. Модерните двигатели пък са неподходящи за постигане на поставената цел – дългото съхраняване на горивото води до загуба на първоначалните му свойства, тъй като космическата среда понякога може да е по-агресивна от земната.