Китайската икономика показва изненадваща устойчивост
Прогнозите обаче са, че тази сила ще е краткотрайна и предстоят проблеми заради жилищния пазар
Икономиката на Китай показа изненадваща устойчивост през август, с по-бърз от очаквания ръст на фабричното производство и продажбите на дребно. Те подкрепят крехкото възстановяване, но задълбочаващият се спад при имотите натежава върху перспективите, пише Reuters.
Данните показват, че втората по големина икономика в света набира скорост, след като на косъм избегна свиване през юнското тримесечие и незначително повиши перспективите за възстановяване през останалата част от годината.
Индустриалното производство е нараснало с 4.2% през август спрямо година по-рано, най-бързият темп от март, според Националното статистическо бюро на Китай (NBS). Това надхвърли ръста от 3.8%, очакван от анализатори в проучването на Reuters и увеличението от 3.8% през юли.
Продажбите на дребно са скочили с 5.4% спрямо предходната година, най-бързото нарастване от шест месеца и също надминавайки икономическите прогнози и по постигнатия през юли ръст от 2.7%.
Това се дължи на по-ниската база за сравнение – Делта вълната на коронавируса тежеше върху икономическата активност през август 2021 г.“, каза Джулиан Еванс-Причард, китайски икономист в Capital Economics.
Въпреки че оптимистичните данни сега разсейват част от мрачните прогнози за бавно възстановяване, за което сигнали даваха слабите търговски данни и бавният кредитен растеж, Еванс-Причард не очаква тази сила да се запази и през септември.
И докато сегашната вирусна вълна може да е достигнала своя пик, активността ще остане слаба през следващите месеци на фона на задълбочаващия се спад при имотите, смекчаването на износа и повтарящите се прекъсвания заради COVID-19“, каза той.
Автомобилната индустрия е голям двигател както на фабричното производство, така и на продажбите на дребно, като производството на нови енергийни превозни средства е скочило със 117%, подпомогнато от държавните стимули за по-чисти автомобили.
Въпреки това прекъсванията в няколко държавни петролни рафинерии и независими заводи и изтъняването на маржовете задържаха производителността на суровия петрол близо до двегодишните дъна. Дневният добив на въглища също падна до тримесечно дъно.
Имотна криза
Тъй като има твърде малка вероятност Китай скоро да смекчи политиката си за нулев COVID, някои анализатори очакват икономиката да нарасне само с 3% тази година, което би било най-бавният темп от 1976 г., като се изключи разширяването от 2.2% по време на първоначалния COVID удар през 2020 г.
От началото на тази година ситуацията, пред която е изправено икономическото развитие, стана по-сложна и тежка от тази през 2020 г.“, каза говорителят на NBS Фу Линхуей, цитирайки риска от глобален спад и предизвикателствата около контрола на COVID в Китай. Въпреки това той каза, че неотдавнашната политическа подкрепа има някакъв ефект.
За разлика от оптимистичните данни за дейността, секторът на имотите се е свил допълнително през август, тъй като цените на жилищата, инвестициите и продажбите увеличиха загубите.
Инвестициите в имоти през миналия месец са намалели с 13.8%, най-бързият темп от декември 2021 г., според изчисления на Reuters, базирани на официални данни.
Цените на новите жилища паднаха с 1.3% на годишна база през август, най-много от август 2015 г. насам, продължавайки спада от 0.9% през юли.
Някога ключов двигател на икономическия растеж, пазарът на имоти в Китай се клати от криза в криза от средата на 2020 г., когато регулаторите се намесиха, за да намалят излишния ливъридж на предприемачите.
Проблемите с имотите натежаха върху втората по големина икономика в света, като политиците сега се борят да предотвратят продължителен спад.
На фона на слабото потребителско и бизнес доверие, компаниите са предпазливи относно разширяването и наемането на повече работници. Процентът на безработица, базиран на национално проучване, се понижи леко до 5.3% през август от 5.4% през юли. Младежката безработица остава висока – 18.7%, след като достигна рекордните 19.9% през юли.
Политиците обявиха над 50 мерки за икономическа подкрепа от края на май и подчертаха, че това тримесечие е критичен момент за политически действия.
Бързият спад на юана спрямо щатския долар обаче тревожи политиците. Юанът падна под психологически важното ниво от 7 за долар за първи път от две години в петък, под натиск на оживения долар и силните пазарни очаквания за още по-агресивно повишаване на лихвения процент в САЩ следващата седмица.
Брус Панг, главен икономист в Jones Lang Lasalle, не очаква централната банка на Китай да намали лихвените проценти в близко бъдеще. Вместо това облекчаването може да дойде чрез мерки за ликвидност и подкрепа за производството и зелените инвестиции.
Други варианти на политиката, включително намаляване на съотношението на задължителните резерви, остават на масата“, каза Панг.
Някои очакват намаляване на основния лихвен процент по заемите, след като големите банки в Китай понижиха лихвите по депозитите, което може да намали натиска върху маржовете.
За да стимулират растежа, властите емитираха дълг за финансиране на големи проекти за обществено строителство. Инвестициите в инфраструктура са нараснали с 8.3% през първите осем месеца спрямо година по-рано, като се ускоряват от 7.4% през януари – юли, показват данните от петък.
Заседание на кабинета, председателствано от премиера Ли Къцян във вторник, обяви разширени данъчни облекчения за малките фирми и допълнителна квота от 200 милиарда юана за отпускане на заеми за производството и индустриите за социални услуги.
Анализаторите очакват още смущения заради по-строгия контрол на COVID през септември, преди конгреса на управляващата комунистическа партия, който започва на 16 октомври. НА него президентът Си Дзинпин вероятно ще си осигури безпрецедентен трети лидерски мандат.
Нов икономически екип, който вероятно ще бъде подсилен през следващата година, ще наследи редица предизвикателства, включително въпроси за това как да се подхожда към политиката за нулев COVID, която мнозина смятат за неустойчива, кризата с имотите и напрежението с Вашингтон.